ОСВЕШТАНЕ ИКОНЕ У САБОРНОМ ХРАМУ У ТУЗЛИ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Високопреосвећена и преосвећена господа митрополити и епископи зворничко-тузлански Фотије, горњокарловачки Герасим, осечкопољски и барањски Херувим и шабачки Јеротеј освештали су данас иконе којима је први пут у 142 године дугој историји на овај начин комплетно украшен Саборни храм Успења Пресвете Богородице у Тузли.

У древном сједишту Епархије зворничко-тузланске митрополит Фотије је позвао на мир, заједништво и духовно узрастање.

"Не дозволимо да у срцима нашим расте коров и јачају страсти овоземаљске", рекао је митрополит многобројном окупљеном народу.

За велике добротворе Саборног храма у Тузли проглашени су предсједник Републике Српске Милорад Додик, у чије је име награду преузео изасланик предсједника Данијел Драгичевић, као и министар у Влади Србије Ненад Поповић, који је присуствовао сабрању.

Мићо Томић из Зворника одликован је Орденом Светог Саве трећег степена, који додељује Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве.

Министар Ненад Поповић из Београда добио је епархијски орден Светог краља Драгутина – преподобног Теоктиста. Истим орденом одликовани су и Александар Васиљевић из Тузле, Спасоје Албијанић из Бијељине, др Војислав Станимировић из Вуковара и председник Скупштине Тузланског кантона Жарко Вујовић. Небојша Матичић из Зворника награђен је епархијском граматом.

У име Црквене општине Тузла и братства храма, Митрополиту, архијерејима и гостима старешина храма прото Милош Тришић, уручио је пригодне поклоне.

Поводом бројних награда које су уручене добротворима, митрополит Фотије је рекао да оне не служе да се њима горди, него да Црква покаже да има људи који се труде, боре, помажу и притичу у помоћ у сваком смислу када се светиње граде или обнављају.

Према његовим ријечима, то је древни ктиторски дух који живи код православних Срба.

Он је у бесједи позвао људе на живот у љубави према Богу и према ближњима. (Целу беседу прочитајте ОВДЈЕ).

"Надам се да ће се наш народ очувати и у Хрватској, на мученичком Косову и у Црној Гори и бити благословен на путу Светог Саве, путу добра, љубави, заједнице, сарадње и толеранције, што се све садржи у љубави према Богу и љубави према ближњима", закључио је владика Фотије.

На Светој архијерејској литургији су пјевали Хиладарски појци, а присустни су били и познати Чувари Христовог гроба из Далмације.
Саборни храм у Тузли је национални споменик културе српског народа у БиХ и његово украшавање живописом урађено је постављањем икона урађених на платну на зидове храма, при чему није нарушен првобитни аутентични изглед.

У најави данашњег саборовања из Саборног храма у Тузли истичу да нико не остаје равнодушан када дође у овај храм и угледа високе свјетлоплаве куполе, мирисну порту украшену лавандом и другим цвијећем, спој бијелог италијанског камена у поду, јарко црвеног барокног иконостаса и стасидија, светогорског хороса и високих свијећњака.

У његове љепоте уврстили су велељепно украшен Христов гроб из Русије, резбарени херцеговачки камен од кога је направљена Часна трпеза у олтару, сребрна кандила тешка неколико килограма која красе иконостас, иконе светитеља са моштима Свете Матроне Московске, Светог Луке Кримског и Светог Нектарија Чудотворца, иконе Богородице Млекопитатељнице, те параклисе осликане у част Срба Светитеља и савремених грчких светитеља и стараца.

​На самом улазу налази се велика икона новомученика зворничко-тузланских на којој су изображени ликови свештеномученика и свих невино страдалих, показујући тиме да је Црква увек дијелила патње и страдање народа.

ТУЗЛА ОСВЕЋЕЊЕ ОРДЕН ЧИН ЕПАРХИЈА ГОРЊОКАРЛОВАЧКА ЕПАРХИЈА ОСЕЧКОПОЉСКА И БАРАЊСКА ЕПАРХИЈА ШАБАЧКА МИНИСТАР НЕНАД ПОПОВИЋ