МИТРОПОЛИТ ФОТИЈЕ СЛУЖИО ПАРАСТОС У ПЕЛАГИЋЕВУ: СЕЋАЊЕ НА 83 ПАЛИХ ЗА СЛОБОДУ

Сећајући се пострадалих и поштујући њихову жртву, чувамо темеље Републике Српске – рекао је данас Митрополит Фотије у Пелагићеву на обиљежавању 33. годишњица од формирања Треће посавске, лаке бригаде, Источно-босанског корпуса Војске Републике Српске.

На централном споменику, палим борцима и цивилним жртвама, Одбрамбено-отаџбинског рата, у Пелагићеву Високопреосвећни митрополит зворничко-тузлански г. Фотије служио је парастос.

Часни оци, уважена господо, представници државних власти, представници наше војске и полиције, нашега народа овде у општини Пелагићево и широм Републике Српске. Кад год вршимо парастосе и помене нашим пострадалима, сећамо се њихове жртве, њиховог подвига, страдања и онога доброг што су учинили за нас и за Републику Српску.

Скоро у сваком месту широм наше Епархије зворничко-тузланске, ми на Светим Литургијама вршимо помене и парастосе за пострадале. Можемо слободно рећи да у сваком месту наше епархије има оних који су дали свој живот за Републику Српску. Подаци до којих смо дошли говоре да је за Републику Српску пострадало око 30.000-35.000 људи, вероватно у најбољим годинама свог живота. Њихова жртва је велика, јер су они уграђени у темеље Републике Српске. Они су се тиме придружили онима који су страдали у Другом светском рату, Првом светском рату, Балканским ратовима, и онима који су страдали за време Турака и турског зулума на овим просторима, па све до Косовске битке и бројних других битака које смо имали да бисмо се као народ очували.

То је један континуитет страдања, али ми који верујемо, знамо да је то и континуитет васкрсења. То је континуитет вере у победу над смрћу и вере у живот вечни. Свето Јеванђеље каже да нема веће љубави од оне када неко положи свој живот за пријатеље своје. Ови људи су управо пострадали за своје ближње, а то смо ми који смо данас овде, као и они који су остали широм наше епархије, настављајући борбу за очување Републике Српске.

Са друге стране, људи који су представници политичке власти треба да раде своје државне послове, министри у Влади, посланици у Народној скупштини, градоначелници и начелници наших градова и општина – да раде у корист добра и развоја. То је хармонија и заједница која треба да се остварује благословом Божјим и јединством Цркве, народа и државне власти. Зато често говоримо о симфонији са државним властима – сарадњи Цркве и државе по питањима добра нашег народа, без мешања у компетенције једних и других, али радећи заједно на добробити свих.

Знамо да су 83 човека пала за слободу општине Пелагићево и за овај крај. Бог да им душу прости. Данас смо се помолили за њих, да Бог прими њихову жртву и награди их Царством небеским и вечним животом. Ми који смо остали, дужни смо да их имамо у својим молитвама и да својим животом покажемо да њихову жртву поштујемо и уважавамо.

Такође, да не заборавимо оне који су били њихови саборци, да не заборавимо Борачку организацију, и да помогнемо људима који су можда рањени и дали своје здравље за Републику Српску. Они не смеју остати заборављени, већ заслужују нашу подршку и поштовање.

Нека сте Богом благословени, а Бог нека дарује покој душама свих које смо данас поменули.

Парастосу су присуствовали  г-дин Петар Ђокић, министар у Влади Републике Српске, представници породица погинулих  и несталих из Пелагићева и Брчког, начелник општине Пелагићево г.Славко Тешић, начелници сусједних општина, представници Борачких организација и други.

Након парастоса положени су вијенци на централно Спомен – обиљежје у Пелагићеву и уприличен обилазак Спомен – собе погинулих бораца ове прослављене јединице Одбрамбено – отаџбинског рата.

Припадници Треће посавске бригаде у садејству са другим бригадама, бранили су "Коридор живота Републике Српске". У Одбрамбено-отаџбинском рату из ове бригаде, животе у темеље Српске, положила су 83 борца а 90 их је рањено.

ПАРАСТОС ПОМЕН ОДБРАМБЕНО ОТАЏБИНСКИ РАТ ПЕЛАГИЋЕВО МИНИСТАР ПЕТАР ЂОКИЋ НАЧЕЛНИК СЛАВКО ТЕШИЋ