ОСВЕШТАН ХРАМ СВ. НЕДЕЉЕ У РОСУЉАМА КОД ТЕШЊЕ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
У Недељу седму по Васкрсу - Светих Отаца I Васељенског Сабора, 28.маја 2023.године, у славу Божију и у част свете великомученице Недеље, освештан је десницом Преосвећеног епископа зворничко-тузланског г. Фотија храм у Росуљама код Тешња.

Иако ова парохија броји само 46 православних домова успјешно су завршили свој храм.

Градњу је започео 2018. тадашњи парох Мирослав Тодоровић, а освећење би за време служења свештеника Бориса Станића.

''У животу сваког човека постоје препознатљиви периоди. Исто тако можемо рећи за један народ и Цркву Христову. Прошле године смо, након деценијâ раскола, сведочили повратку у крило помесних цркава православних у Северној Македонији захваљући Сабору Српске Цркве који им је доделио аутокефалност. А прошле недеље смо сви видели како је изгледала велика Спасовданска литија у Београду која је показала да се Срби враћају својим коренима и својој вери'', истакао је владика Фотије на почетку своје бесједе у Росуљама.

''Јуче смо освештали храм посвећен светом владики Николају у Малешевцима код Угљевика, а ево данас освештасмо храм свете великомученице Недеље овде у Росуљама код Тешња. Слободно можемо ова два догађаја назвати препородима тих простора. Свако освећење храма је победа Цркве јер тај простор добија свој Дом Божји. И увек кад је било тешко у историји, кад су били прогони, ратови и разне невоље показало се да је црква наша котва спасења. Лепо се се каже у епској песми - 'Бежи у цркву краљевићу Марко', закључио је владика Фотије.

Преосвећеном епископу данас су саслуживали протојереј-ставрофор Миладин Вуковић, архијерејски намјесник теслићки; протонамјесник Мирослав Тодоровић, војни свештеник у Бијељини те протођакони Немања Спасојевић и Лазар Илић, епархијски ђакони.

За пјевницом су појале дјевојке из групе ''Дар'', предвођене Хилдом Хрекес, православном Сиријком која се доселила у нашу Републику Српску из Сирије 2012.године.

После заамвоне молитве епископ Фотије је освештао славске дарове, а затим и сломио славски колач са кумом славе господином Рајком Марковићем. Кумство за следећу годину је преузео господин Предраг Девић.

Велику захвалност домаћин је упутио и господину Драгану Цвијановићу који је са породицом кумовао изградњи храма.

По завршетку свете Литургије уприличен је и културно умјетнички програм у порти храма, а затим и трпеза љубави за све присутне вјернике.

СВЕТА ВЕЛИКОМУЧЕНИЦА НЕДЕЉА РОСУЉЕ ТЕШАЊ ОСВЕЋЕЊЕ