ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ОСВЕШТАО ОБНОВЉЕНИ ХРАМ У МАЈЕВЦУ

Освећење обновљеног храма у Мајевцу сведочи да увек постоје ктитори, добротвори и приложници који успевају да се одрекну дела свога богатства зарад општенародног и црквеног добра
Фото: Епархија зворничко-тузланска
У недјељу, 4. септембра, Евхаристијским сабрањем у храму Покрова Пресвете Богородице у Мајевцу, началствовао је Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије уз саслужење више свештеника наше епархије.

Парохијани Мајевца су са надлежним свештеником, оцем Николом Јанушићем, дочекали свог архијереја и оца радујући се благослову његове посјете.

Уједињен и сложан, народ овог краја се потрудио и скупио довољно средстава и свега потребног да се храм у њиховом мјесту генерално обнови, те да данас буде извршено мало освећење храма десницом Његовог Преосвештенства Епископа Фотија.

Ми пастири треба да будемо они који смирују и умирују. Они који народ приводе вечности, вечном миру а то је Христос Господ. То је вера у Његово васкрсење. Победа над смрћу, а тиме и над свим нашим непријатељима. Наш једини и прави непријатељ људског рода је управо смрт. Не други људи, друге нације, они који другачије верују, рекао је у својој бесједи владика Фотије.

Настављајући бесједу на тему данас прочитаног јеванђелског одељка Преосвећни владика је истакао како читамо о младићу који пита Христа шта да чини да би задобио живот вечни.

Интересантно је приметити да се тада као и сада млади људи питају о смислу живота, што није одлика људи који су у зрелој животној доби. Господ му је препоручио да држи заповести, што је, као што знамо, младић већ чинио јер је био из честите породице. Али проблем је настао кад му је Господ Христос  рекао да ако жели да буде савршен треба да се одрекне свога материјалног богатства и крене за Њим. На ову понуду младић се веома ожалости, како се каже у јеванђељу, јер није могао да се одрекне свога богатства. Ипак, освећење овог обновљеног храма у Мајевцу сведочи да увек постоје ктитори, добротвори и приложници који успевају да се одрекну дела свога богатства зарад општенародног и црквеног добра, закључио је Епископ Фотије.

Благољепију богослужења су допринос дали и Србски православни појци.

Људи који су се највише истакли у периоду обнове храма својим донацијама, добили су и архијерејске похвалнице да њихов труд и прилог не буде заборављен.

Након трократног опхода око храма, Преосвећни владика Фотије је освештао славске дарове и сломио славски колач са овогодишњим кумовима. Кумови генерално обновљеног храма су господа Обрен Петровић и Слободан Митровић, док је кум преславе, која се празнује у недјељу по Успењу Пресвете Богородице, удружење ''Вук" из Мајевца.

Подјеливши нафору вјерном народу, Епископ Фотије и вјерни народ су сјели за трпезу љубави која је уприличена од стране кумова и црквеног одбора ове парохије.

ОСВЕЋЕЊЕ МАЈЕВАЦ ГРАДОНАЧЕЛНИК ДОБОЈ БОРИС ЈЕРИНИЋ ОБРЕН ПЕТРОВИЋ