СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ЦАПАРДАМА

На празник светог Апостола и Јеванђелисте Луке и Светог Петра Цетињског, Тајновидца Ловћенског, богослужио је Његово Преосвештенство Епископ зворничко - тузлански господин Фотије, у архијерејском намјесништву тузланском, у парохијском храму цапардском.
Премудрим промислом Божјим изабрани,
да благовестиш светлост Христовог Еванђеља целом свету,
Лука свеблажени,
твојом великом смелошћу пред лицем Господа
чији си земаљски живот и науку записао,
измоли и за нас немоћне и слабе опроштај сагрешења
и утврди нам наду на Царство Небеско,
да би могли сверадосно да ти кличемо:
Радуј се, Свети Лука, еванђелисто Христов и апостоле!

Огњем Божије љубави вођен,
кроз живот си ходио,
на земљи Небом блистао,
у трену за Вјечност стасао,
и Цркву Рајску украсио,
пјевајући Творца свога славу!
Зато ти сви радосно пјевамо:
Радуј се, Светитељу Петре,
Ловћенски Тајновидче,
пред Пријестолом Свевишњега
наш огњени заступниче!

Домаћин, јереј Пајо Тришић, дочекао је са браћом свештеницима и вјерним народом, епископа Фотија испред храма Огњене Марине, чија звона су оглашавала долазак Архијереја и чиме је свечано и почело молитвено сабрање.

Епископу Фотију, који је началствовао Светом Литургијом, у Христовој оданости и братској љубави, саслуживали су о. Милош Тришић, архијерејски намјесник тузлански и парох прве парохије тузланске; о. Дражен Стевановић, парох друге парохије козлучке; о. Душко Ђурић, парох прве парохије мачковачке и о. Радан Шарић, гост из архиепископије београдско - карловачке.

Да заиста буде свечана празнична Литургија, потрудили су се и дјечаци из парохије цапардске који иначе чтецирају у храму Огњене Марине, али и дјевојке за пјевницом, које су духовно поникле у овом храму појући на Светим Литургијама.

Владика Фотије се, након Свете Литургије обратио вјерном народу, поучавајући их о данашњим светитељима које празнујемо рекавши између осталог:

''Свети Апостол Лука је један од дивних и великих апостола Христових, један од  седамдесеторице, ученик Светог Апостола Павла и од њега нам је остало Свето Јеванђеље по Луки и Дела Апостолска, прва и рана историја Цркве Христове".

Говорећи о светим фрескама и историји њиховог настанка Владика је рекао:

''Апостол Лука, кога данас прослављамо, био је први иконописац у раној Цркви, и од њега нам потиче традиција сликања светих икона, јер је он први насликао икону Пресвете Богородице, Светих апостола Петра и Павла и та традиција иконописа постоји до дана данашњег у Православној Цркви".

Присјећају се живота и дјела Светог Петра Цетињског, Епископ Фотије нас је поучио и указао нам на неке од основних врлина овог угодника Божијег:

''Данас празнујемо, ми Срби, и Светог Петра Цетињског, великог учитеља наше Цркве, подвижника, светитеља, чувара вере православне, чувара православне Црне Горе. Он је као дете од 12 година, ево као ова деца овде што стоје, отишао у манастир и читав живот је тако скромно живео, монашки. Чак и када је постао господар Црне Горе он је имао само једну келију у којој је живео и ту се подвизавао. Његова скромност се видела у његовој келији гдје је живео као древни испосници у посту, молитви, метанијама, богомислију и созерцањима".

У својој богонадахнутој бесједи, Епископ Фотије се присјетио и својих студентских дана када је четири године ишао и слушао предавања, сада већ годину дана блаженопочившег митрополита Амфилохија или како га он назива - Јеванђелисте нашег доба. Митрополита који је крстио Црну Гору, васкрсао је из тешког времена комунизма, митрополита које је васпоставио, умножио и ојачао монаштво православних манастира у Црној Гори.

"Бог нека буде милостив његовој души и он да нас не заборавља у својим светим молитвама на небесима". - казао је Епископ на крају своје бесједе.

Након Литургије, молитвено сабрање се наставило за трпезом љубави, гдје је Епископ Фотије преломио славски колач са домаћином о. Пајом и његовом породицом која данас прославља своју крсну славу, а затим и освштао славско жито.

Јереј Пајо Тришић са својим парохијанима захваљује се Епископу Фотију на канонској посјети.

ДОЛГОДЕНСТВУЈ ПРЕОСВЕЋЕНИ ВЛАДИКО!

СВЕТИ АПОСТОЛ ЛУКА СВЕТИ ПЕТАР ЦЕТИЊСКИ ЦАПАРДЕ МИТРОПОЛИТ АМФИЛОХИЈЕ