ПЕДЕСЕТНИЦА: СЛАВА ХРАМА У ТЕСЛИЋУ

Духовско саборовање у Теслићу
Фото: Инга Цвијановић
И послије ћу излити дух свој на свако тијело,
и прорицаће синови ваши и кћери ваше,
старци ће ваши сањати сне,
младићи ће ваши виђати утваре.
И на слуге ћу и на слушкиње у оне дане излити дух свој;
И сваки који призове име Господње спашће се;
 јер ће на гори Сиону и у Јерусалиму бити спасење,
као што је рекао Господ, и у остатку који позове Господ ( Јл. 2: 28-29;32).

У недјељу Педесетнице 20. јуна 2021. године, теслићки храм посвећен Пресветој Тројици прославио је своју крсну славу – Силазак Светог Духа на апостоле.

На дан празника, сви једнодушно сабрани око Свете Трпезе на челу са  Епископом Фотијем, заблагодарили су Господу који непрестано даје Духа Светога, Који сваку душу и твар оживљава.

Првопастиру наше епархије саслуживали су: архимандрит Гаврило (Стевановић), игуман манастира Озрен; протојереј-ставрофор Мирко Николић, архијерејски намјесник добојски; протојереји-ставрофори  Вукан Субић и Чедо Готовац, пароси теслићки; умировљени теслићки свештеници, протојереји-ставрофори Саво Кнежевић и Боривоје Шањић као и ђакони Немања Спасојевић и Александар Митровић.

Љепоту и свечаност овог светог дана, својим пјевањем уљепшао је дјечији црквено-народни хор ''Орлић'' из Батајнице.

У својој бесједи Епископ Фотије нагласио важност данашњег празника, јер је он рођендан Цркве Божије и свих народа на земљи који ће вјером у Христа постати дјеца Божија. Такође је поучио, да смо и ми, као и апостоли, дужни да ријеч Јеванђеља свједочимо свима, истину која нам даје благодат Духа Светога, да будемо јединствени и сабрани око своје Свете Цркве.

Епископ Фотије је одликовао Епископском граматом захвалности, господина Славољуба Петричевића из Теслића, бившег старјешину Српског Соколског друштва ''Свети Петар Цетињски'' за ревност и љубав показану према Цркви.

Након Свете Литургије формирана је литија и учињен је крсни ход улицама Теслића, након чега су освјештани приноси вјерника и  преломљен славски колач са кумом Радом Симаковићем.

Кумство и благослов за наредну годину преузео је господин Момир Слијепчевић. Радост је настављена уз славску трпезу љубави.

Црква је призвана да у овоме свијету Духом Светим пројављује Нови Живот, да обзнањује да је Царство Божије у свима нама,  да волимо Божијом љубављу,  и друге и творевину. Зато, на овај празник опомињући се ријечи апостола Павла, да плод Духа јесу: љубав, радост, мир, дуготрпљење, благост, доброта, вера, кротост, уздржање (Гал 5, 22-23), сви заједно са радошћу кличемо: Видјесмо Свјетлост истинску; примисмо Духа Небескога; нађосмо веру истиниту,клањајући се нераздељивој Тројици, јер нас је Она спасла.

ђакон Александар Митровић

Све фотографије погледајте овдје

СИЛАЗАК СВЕТОГ ДУХА НА АПОСТОЛЕ ДУХОВИ ХРАМОВНА СЛАВА ТЕСЛИЋ ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БОГОСЛУЖЕЊА