ЕПИСКОП ФОТИЈЕ У ТЕСЛИЋУ ПОВОДОМ 10 ГОДИНА ОД ОСВЕЋЕЊА ХРАМА

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ТЕСЛИЋУ

Фото: Инга Цвијановић
„Господе, заволех лепоту дома Твога
и место насеља славе Твоје.“ ( Пс. 25:8 )

Дана 04. октобра 2020. године када наша Црква молитвено прославља Светог апостола Кодрата, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Пресвете Тројице у Теслићу.

Епископу су саслуживали: архимандрит Гаврило ( Стевановић ), игуман манастира Озрен, пензионисани свештеници протојереји-ставрофори Саво Кнежевић и Боро Шањић, протојереји-ставрофори Недељко Анђелић, Вукан Субић, Маринко Јокић, протођакон Богдан Стјепановић и ђакон Александар Митровић.

Празнујући недељу као дан Васкрсења и Просвећења, заједно са Епископом Фотијем и свештеницима, вјерници су заблагодарили Господу на јубилеју који је све подсјетио на десет година од освећења храма Пресвете Тројице. Овај велељепни храм који је украс наше српске земље, у себи носи историјски крст нашега народа, страдања за вјеру у нади на нови живот у Христу – Земљи Живих.

Након свете Литургије служен је помен свим ктиторима, градитељима и приложницима храма, уснулим у Господу Васкрслом, који су својом љубављу и жртвом учинили да овај храм буде диван у очима нашим. У молитви су поменути и они који су у то вријеме били нарочито ревносни за Дом Господњи: протојереј-ставрофор Цвико Ђукић, парох теслићки, Милован Мркоњић, Богољуб Мишић и Стојан Пуљић. „У вечни спомен биће праведник.“ ( Пс.111:6 )

У својој бесједи, Епископ Фотије је заблагодарио Господу који окупља вјернике Теслића у овој светињи и поручио да је храм мјесто које нас сабира у неразрушиво јединство, у јединство и слогу који су нам потребнији него икада.  Управо зато, наша хришћанска дужност је да овај храм испунимо Духом Светим и да сви заједно истрајемо у наредним подвизима: у градњи Светосавског дома и уређењу порте храма.

Јеванђеље нас учи да када помажемо и чинимо добро другима, несебичном љубављу, све чинимо за Христа, и у Христово име: „Наг бијах, и одјенусте ме; болестан бијах, и посјетисте ме; у тамници бијах, и дођосте ми. Заиста вам кажем: кад учинисте једноме од ове моје најмање браће, мени учинисте“ ( Мт.25:26;40).

Следујући овим ријечима, орденом Светог краља Драгутина - преподобног Теоктиста, одликовани су Коло српских сестара „Српкиње“ и Славица и Теодор Петровић из Теслића, за добра дјела, љубав и помоћ коју су показали према другима.

Слава Теби, Христе Боже, надо наша, слава Теби!

Текст: ђакон Александар Митровић
Фото: Инга Цвијановић