ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: ТРУДИМО СЕ СВЕДОЧИТИ ДА ИМА БОГА

У 15. недјељу по Духовима Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Фотије служиo je свету архијерејску Литургију у храму посвећеном Рођењу Пресвете Богородице у Доњем Црњелову у Намјесништву бијељинском.

Преосвећеном Владици саслуживали су: архијерејски намјeсник бијељински; протојереј-ставрофор Љубо Богдановић, протојереј –ставрофор Милан Топић; парох у Угљевику, протојереј Радмило Радовић; парох у Горњем Црњелову, протојереј Александар Гајић; парох у Јагодини (Епархија Шумадијска) и протођакон Богдан Стјепановић.

Епископа је дочекао надлежни свештеник; протојереј Слободан Мићић.

Епископ Фотије се обратио вјерном народу поучним ријечима:

Драга браћо и сестре, данас смо чули, у Светом Јеванђељу, шта је најважније за људе. У шта да верују? Многи који нису упознати са вером кажу: Нама је нејасно то што свештеници проповедају. Ми то нисмо учили и нисмо томе вични. А у ствари Јеванђеље Христово је веома једноставно, гледајући на поуку из данашњег Јеванђеља. Бог од нас тражи само две ствари. Да волимо Бога и да волимо своје ближње. Да имамо крстолику љубав – према Богу који је на небесима и према Цркви, тј. ближњима овде на земљи. Кад тако кажемо то може да изгледа веома једноставно, и јесте тако, у суштини.Међутим, одмах почињемо да се питамо: Колико ја волим Бога? Начелно, сви би рекли да волимо Бога. Нисмо атеисти. Нисмо у богоборном комунизму, када су деца од малена, као ова наша деца која се уче православљу, они су учени безбожништву. У школама пионири – као неко безбожничко крштење и одмах их, у школи, уче: Нема Бога.То је била сва философија коју су тадашња деца требала да науче. А у ствари ми се боримо за то да кажу: Има Бога. Бога који је наш Створитељ. Бога који је праведни Судија и који ће нам даровати вечни живот. Ту треба да проверимо колико волимо Бога. Да ли верујемо у Бога. Да ли верујемо као философи или верујемо како то Црква учи? Ако дођемо до сазнања да ипак верујемо у Бога, онда је питање колико имамо љубави према Њему, а то ћемо проверити кроз то колико вршимо вољу Божију. А воља Божија се пројављује кроз закон Божији. Кроз извршавање Његових десет заповести у Старом Завету, управо, кроз ове две заповести у Новом Завету.

Информативна служба ЕЗТ

ХРАМОВНА СЛАВА РОЂЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ МАЛА ГОСПОЈИНА ДОЊЕ ЦРЊЕЛОВО МИЋО МИЋИЋ ПРЕДРАГ ЈОВИЋ