ОСВЕЋЕЊЕ ХРАМА СВЕТОГ ГРИГОРИЈА ЧУДОТВОРЦА У СЈЕНИНОЈ РИЈЕЦИ

У суботу 05. септембра 2020. године, Епископ зворничко-тузлански Г. Фотије благоизволио је да посјети парохију кожушку гдје је служио Свету архијерејску литургију и том приликом извршио освећење храма посвећеног Светом Григорију Чудотворцу у Сјениној Ријеци код Добоја.

Иако ово мјесто има само петнаест православних домова, вјерници ове парохије окупили су се да учествују у овом светом сабрању, те су на челу са својим надлежним парохом протојерејем-ставрофором Мирком Јокићем дочекали свог Архипастира испред нове цркве да приме архијерејски благослов и пожеле добродошлицу у њихово мјесто владици Фотију.

Његовом Преосвештенству Епископу Фотију на Светој Литургији у братској љубави саслуживали су свештеници: архијерејски намјесник добојски протојереј-ставрофор Мирко Николић, протојереј-ставрофор Јован Михајловић и протођакон Богдан Стјепановић.

Овом приликом Епископ је извршио освећење храма, звона и живописа. Након Литургије извршен је избор кумова те даривање Часног Крста, црквених барјака и светих икона.

За куму храма проглашена је госпођица Сања Вулић из Добоја. Кумови иконостаса су господин Мирослав Милошевић и господин др Радослав Николић, за кума звона проглашен је господин Милош Букејловић, а кумови живописа су господин Славко Пејић и господин Младен Филиповић. Након избора кумова услиједио је трократни опход око светога храма.

Првопастир Епархије зворничко-тузланске у пастирској бесједи захвалио се свима који су уложили труд и напор како би подигли ову свету цркву у овоме мјесту, те нагласио да смо као хришћни позвани да непрестано требамо дјелати и трудити се како би задобили Царство Божије.

Владика Фотије је за труд и залагање на овој парохији одликовао је господина Уроша Гостића Орденом Светог Саве III степена, такође додијељене су Архијерејске грамате заслужним приложницима за подизање и уређење нове цркве: господину Борису Јеринћу градоначелнику Града Добоја, госпођици Сањи Вулић посланику у Дому парламентарне скупштине БиХ, господину Милошу Букејловићу предсједнику Скупштине Града Добоја, господину Миролаву Милошевићу и господину Гојку Радићу из Суботице.

Владика Фотије овом приликом посјетио је храм Светог пророка Илије у Кожухама гдје је и сједиште кожушке парохије.

ђакон Владо Мојевић

СВЕТИ ГРИГОРИЈЕ ЧУДОТВОРАЦ ОСВЕЋЕЊЕ СЈЕНИНА РИЈЕКА КОЖУХЕ ДОБОЈ ГРАДОНАЧЕЛНИК БОРИС ЈЕРИНИЋ ОРДЕН