БИЈЕЉИНА ОБИЉЕЖИЛА СЛАВУ ГРАДА СВЕТОГ ПАНТЕЛЕЈМОНА

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије пожелио је житељима Бијељине срећну и благословену крсну славу.

"Радује ме што смо се данас овдје сабрали, на велики празник, и што су овдје и представници државног врха. Црква се залаже за јединство народа и власти, да будемо сложни као у доба Немањића, јер једино тако можемо да опстанемо и да будемо народ благословен", нагласио је Епископ Фотије.

Служењем свете архијерејске Литургије у Храму Светог Пантелејмона, ломљењем славског колача у згради Градске управе и полагањем вијенаца на споменик погинулим борцима у Одбрамбено-отаџбинском рату, у Бијељини је у складу са прописаним епидемиолошким мјерама обиљежен празник Светог великомученика Пантелејмона – крсна слава Града Бијељина.

Ове године први пут је света архијерејска Литургија служена у храму Светог Пантелејмона која је додатно била свечана јер је сабрат овога храма, свештеник Синиша Шаренац награђен чином протојереја  због великог труда који је показао као координатор вјерске наставе у Епархији зворничко- тузланској, директор Мисијијског фонда са којим је организовао многобројна предавања и трибине у Епархијском културном центру, организатор Светосавског омладинског кампа при манастиру Озрен и, наравно, као свештеник својој пастви у овом храму.

Ништа мање свечано било је и рукоположење вјероучитеља и појца из истог храма, Немање Спасојевића у свештени чин ђакона.

Свечаност је настављена у градском парку гдје су откривене спомен-бисте српских великана – Николе Тесле, Михајла Пупина, Иве Андрића и Јована Дучића.

Градоначелник Мићо Мићић захвалио је за подршку актуелним и будућим пројектима, којима ће Бијељина сачувати и унаприједити значај који има у Републици Српској и регији.

Бећковић: Градски парк је нови Калемегдан - храм части српског народа

У градском парку откривене су спомен - бисте српских великана Дучића, Андрића, Тесле и Пупина и тај парк, према ријечима академика Матије Бећковића, од данас је нови Калемегдан, као храм части српског народа.

- Желим да и овај градски парк у Бијељини буде такав храм у Бијељини. Дуго је чекао, али је славно започео - нагласио је Бећковић.

Он је пожелио да се четворици српских великана Иви Андрићу, Николи Тесли, Михаилу Пупину и Јовану Дучићу, чије су бисте данас откривене у Градском парку у Бијељини, придруже сви други великани и нека се нови Калемегдан роди у Бијељини.

- Као што је, послије косовског погрома, монахиња Јефимија из ропства замолила цра Лазара да извести Ђорђа, покрене Димитрија, убеди Теодора, узме Меркурија и Прокопија и 40 мученика да дођу у помоћ где год да су, тако се и ми данас обраћамо њима у ништа мањим косовским невољама и дозивамо у помоћ и њих и Светог Пантелејмона и Светог Саву и Карађорђа и Његоша и ђакона Авакума, и Петра Кочића и Зимоњића и Теслу и Црњанског и милионе мученика да нас не оставе и дођу у помоћ нашу где год да су - рекао је Бећковић у обраћању у Градском парку у Бијељини.

Градоначелник Бијељине Мићо Мићић рекао је на церемонији откривања бисти да ће њиховим откривањем парк бити предат грађанима, као еколошка оаза и оаза мира.

Откривању бисти присуствовали су и српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г.Фотије, академик Матија Бећкови и мањи број званица.

Српски члан Предсједништва БиХ Милорад  Додик указао је на значај очувања српског идентитета на овим просторима.

Као кум славе града, Додик је изразио увјерење да ће, Бијељина као други град у Српској, имати помоћ и подршку институција.

Српски члан Предсједништва БиХ Милорад  Додик истакао је да је почаствован што је ове године изабран за кума славе Града Бијељина и да је срећан што општине и градови у цијелој Републици Српској настављају обичаје обиљежавања крсних слава.

"Уз поштовање епидемиолошких мјера у вези са вирусом корона, Бијељина је успјела да организује пригодан и квалитетан програм. Ово је град који има перспективу, који подразумијева 17 инфраструктурних и комуникационих пројеката. Свим грађанима православне вјероисповијести желим срећну данашњу славу Града, а онима који не славе, такође желим све најбоље у будућности", навео је Додик.

Градоначелник Мићо Мићић уручио је куму славе, господину Милораду Додику икону светог архиђакона Стефана, рад Јелене Поповић из Умјетничке радионице ''Одигитрија'' која дјелује, по благослову Епископа Фотија, при Епархији зворничко-тузланској.

Градоначелник Бијељине Мићо Мићић захвалио је Српској православној цркви на вишегодишњој подршци развоју Града и очувању духовности, традиције и културе, као и представницима братских и партнерских градова који су присуствовали данашњој свечаности.

Након ломљења славског колача, положени су вијенци на спомен-обиљежје борцима из Отаџбинског рата на централном градском тргу и одата почаст погинулим борцима ВРС на које се чува успомена у Музеју Семберије.

Молитвеном чину, поред домаћина, присуствовао је Додик, академик Матија Бећковић, те малобројне званице будући да су поштоване мјере ради спречавања ширења вируса корона.

Због епидемије, прослави Светог Пантелејмона присуствовао је ограничен број званица, а изостао је и традиционални културно-забавни програм.

ХРАМОВНА СЛАВА ГРАДСКА СЛАВА СВЕТИ ВЕЛИКОМУЧЕНИК ПАНТЕЛЕЈМОН БИЈЕЉИНА МАТИЈА БЕЋКОВИЋ МИЛОРАД ДОДИК МИЋО МИЋИЋ УМЈЕТНИЧКА ШКОЛА ОДИГИТРИЈА