ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: МОНАСИ СУ ОНИ КОЈИ ТРЕБА ДА СЕ УГЛЕДАЈУ НА АНЂЕЛЕ

Епископ Фотије богослужио у манастиру Драгаљевац поводом храмовне славе

У недељу седму по Духовима, када молитвено прослављамо Сабор светог архангела Гаврила, свету архијерејску Литургију, у манастиру Драгаљевац, служио је Његово Преосвештенсво Епископ зворничко-тузлански Господин Фотије.

У пригодној бесједи Епископ је поздравио све окупљене на литургијском сабрању и честитао храмовну славу игуманији Теодори те поучио вјерни народ о данашњем празнику.

Епископ је говорио о јављањима Светог архангела Гаврила, те о потреби  да будемо ангелоликог живота и идемо путем уским, путем који води животу вечном и спасењу.

Монаси су они који треба да се угледају на анђеле и арханђеле по чистоти и узвишености живота. Одрицањем од своје воље и спремности да увек будемо на услузи ближњима, као и једни другима у манастирским сестринствима и братствима и да по свему подсећају на англески живот који јесте монашки призив. Натприродни духовни живот у телу колико је то, наравно, људски могуће.

Сви манастири имају исту философију – како победити себе, како победити тело и грех и почети живети узвишеним духовним животом. То није лако јер захтева велики труд и подвиг, али нам примери сведоче да су многи успели достићи савршенство у духовном животу поставши светитељи Православне цркве.

Мати игуманија, желим, још једном, да вам честитам славу. Да вас Бог поживи и свети архангел Гаврило да вас чува. Ова света драгаљевачка обитељ да се умножи да добро наше и славу Божију, рекао је Епископ Фотије у својој бесједи.

Након свете Литургије обављен је опход око светог храма и пререзан је славски колач са кумом славе.

САБОР СВЕТОГ АРХАНГЕЛА ГАВРИЛА ХРАМОВНА СЛАВА МАНАСТИР ДРАГАЉЕВАЦ