ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: СВЕТИ СТЕФАН ДЕЧАНСКИ ЗАШТИТНИК КОСОВА И МЕТОХИЈЕ, СРБИЈЕ, РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ И СВИХ СРБА

Фото: Младен Василић
Свети Стефан Дечански, којег данас прослављамо је заштитник Косова и Метохије, Србије, Републике Српске и свих простора гдје живе православни Срби, поручио је Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије у бесједи у цркви Светог Сисоја у Пукишу код Лопара гдје је служио свету Литургију.

Нека Свети Стефан Дечански буде у помоћи да наше Свето Косово остане у нашим рукама, срцима и тако ћемо га сачувати, али и  сваки педаљ наше земље и овде у Републици Српској и у свим мјестима гдје живимо. Сачуваћемо једино ако љубав имамо према тој земљи, према Цркви која је на тој земљи“, рекао је у бесједи Владика Фотије.

Он је позвао вјернике да имају међусобну љубав и да ће по томе бити препознати као велики, као људи благословени и као људи који иду путем који су ишли свети преци и подсјетио да је тако говорио блаженопочивши Патријарх Павле.

Звучни запис бесједе Епископа Фотија

Након Литургије и ломљења славског колача, одржан је помен-парастос у Меморијалном центру „Стара вода“ у коме је спомен-обиљежје за 104 мучки убијених Срба у Другом свјетском рату  из лопарског мјеста Миросавци као и спомен-обиљежје за три погинула борца Војске Републике Српске Одбрамбено-отаџбинског рата.

Начелник општине Лопаре Радо Савић присуствовао је Литургији и парастосу истакавши да ова мајевичка општина заједно са Црквом, школом и Мјесној заједницом Пукиш обиљежава празник и помен погинулим борцима Одбрамбеног рата и невино убијеним Србима из Другог свјетског рата.

Овај  Меморијални центар служи као опомена будућим генерацијама али и шаље поруку да се Срби боре за мир и просперитет као свој врхунски идеал“, истакао је Савић.

Он је подсјетио да је општина Лопаре помогла у изградњи Цркве, али и заједно са Владом Републике Српске, Брчко Дистриктом у изградњи путне инфраструктуре, мјесног дома и разним подршкама вишечланим породицама.

Начелник општине Лопаре г. Радо Савић

У Мјесној заједници Пукиш живи 70 домаћинстава.

Текст и фото: Младен Василић