ПОНОВО ОСКРНАВЉЕН ПРАВОСЛАВНИ ХРАМ У ТУЗЛИ – КОНТИНУИТЕТ НАПАДА НА МАЛОБРОЈНУ СРПСКУ ЗАЈЕДНИЦУ
ТУЗЛА – У Тузли је поново извршен вандалски чин скрнављења православног храма, овај пут је то храм Светог великомученика Георгија који се налази на Српском православном гробљу и који уједно представља национални споменик под заштитом државе Босне и Херцеговине.
Непознати починиоци су развалили улазна врата храма и разбацали предмете у унутрашњости цркве.
Овакав бруталан напад изнова је дубоко увриједио вјерска осјећања свештенства и малобројних православних вјерника у овом граду.
Нажалост, ово није изолован инцидент, већ наставак серије сличних вандалских чинова.
Из Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ подсјећају да пљачке цркава и рушење гробова у Тузли трају још од 1992. године, што озбиљно доводи у питање истински мултикултурални карактер града. Подсјећамо да су прошле године у Саборном храму Успења Пресвете Богородице оскрнављене мошти Блажене Матроне Московске, када је оштећен њен трон и одваљена врата црквене продавнице.
Међурелигијско вијеће у БиХ најоштрије је осудило скрнављење храма на гробљу, истакавши да ови инциденти изазивају оправдану узнемиреност међу грађанима. Из МРВ-а су поздравили брзу реакцију МУП-а Тузланског кантона и нагласили да заштита вјерских објеката мора бити заједничка обавеза цијелог друштва. Поводом овог вандализма огласио се и предсједник Савеза Срба из региона, Миодраг Линта, који је нагласио да ови напади шире страх међу преосталим Србима у ФБиХ и позвао међународну заједницу да хитно реагује на ову, како је навео, посљедицу ширења нетрпељивости.
Овај најновији напад болно подсјећа на прошлогодишње озбиљне пријетње упућене православним Србима у Тузли, када је и сам Митрополит зворничко-тузлански г. Фотије реаговао оштрим званичним саопштењем. Митрополит Фотије је тада упозорио јавност на појединце који упућују отворене пријетње уклањањем крста и позивају на насилну исламизацију српског свештенства и народа. Епархија је тада указала и на континуиране физичке нападе на домове свештеника, попут разбијања прозора на парохијском дому, што представља директно угрожавање безбједности свештеничких породица, али и грубо кршење Европске конвенције о људским правима и Кривичног закона ФБиХ који строго забрањује распиривање вјерске и националне мржње.
Српска православна црква и њени вјерници у Тузли остају трајно посвећени принципима мира, хришћанске љубави и међусобног поштовања. Ипак, из Епархије зворничко-тузланске јасно поручују да се неће одустати од легитимне борбе за очување вјерског и културног идентитета, те се упућује одлучан апел надлежним институцијама да заштите сигурност православних Срба и обнове вјеру у правду и равноправност свих народа.
Овакав бруталан напад изнова је дубоко увриједио вјерска осјећања свештенства и малобројних православних вјерника у овом граду.
Нажалост, ово није изолован инцидент, већ наставак серије сличних вандалских чинова.
Из Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ подсјећају да пљачке цркава и рушење гробова у Тузли трају још од 1992. године, што озбиљно доводи у питање истински мултикултурални карактер града. Подсјећамо да су прошле године у Саборном храму Успења Пресвете Богородице оскрнављене мошти Блажене Матроне Московске, када је оштећен њен трон и одваљена врата црквене продавнице.
Међурелигијско вијеће у БиХ најоштрије је осудило скрнављење храма на гробљу, истакавши да ови инциденти изазивају оправдану узнемиреност међу грађанима. Из МРВ-а су поздравили брзу реакцију МУП-а Тузланског кантона и нагласили да заштита вјерских објеката мора бити заједничка обавеза цијелог друштва. Поводом овог вандализма огласио се и предсједник Савеза Срба из региона, Миодраг Линта, који је нагласио да ови напади шире страх међу преосталим Србима у ФБиХ и позвао међународну заједницу да хитно реагује на ову, како је навео, посљедицу ширења нетрпељивости.
Овај најновији напад болно подсјећа на прошлогодишње озбиљне пријетње упућене православним Србима у Тузли, када је и сам Митрополит зворничко-тузлански г. Фотије реаговао оштрим званичним саопштењем. Митрополит Фотије је тада упозорио јавност на појединце који упућују отворене пријетње уклањањем крста и позивају на насилну исламизацију српског свештенства и народа. Епархија је тада указала и на континуиране физичке нападе на домове свештеника, попут разбијања прозора на парохијском дому, што представља директно угрожавање безбједности свештеничких породица, али и грубо кршење Европске конвенције о људским правима и Кривичног закона ФБиХ који строго забрањује распиривање вјерске и националне мржње.
Српска православна црква и њени вјерници у Тузли остају трајно посвећени принципима мира, хришћанске љубави и међусобног поштовања. Ипак, из Епархије зворничко-тузланске јасно поручују да се неће одустати од легитимне борбе за очување вјерског и културног идентитета, те се упућује одлучан апел надлежним институцијама да заштите сигурност православних Срба и обнове вјеру у правду и равноправност свих народа.



