Отворена изложба најпознатијих БОГОРОДИЧНИХ ИКОНА КОД СРБА у Теслићу

Фото: Далибор Ковачевић
Ово je вера Апостола.
Ово je вера Отаца.
Ово je вера Православних.
Ова вера васељену утврди.
(Синодик Православља)

У недељу када наша Света Црква свечано прославља побједу Православља, у галерији Дома „Просвјете“ Теслић, одржана је изложба најпознатијих Богородичних икона код Срба.

Догађај је одржан по благослову Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског Г. Фотија, а у организацији Светосавске омладинске заједнице парохије теслићке.

Присутни су се упознали са  духовно-културним наслијеђем нашег народа, које је утемељено у лику Богородице.

На изложби су приказане иконе које се налазе у манастиру Хиландару, као најпоштованије и најсветије од иконâ Богородице: Тројеручица, Млекопитатељница, Акатисна, Попска, Клисијарка, Одигитрије и Необорива Стијена. Такође и други древни српски манастири Студеница и Дечани као и остали са њима, нам свједоче љепоту иконописа и љубави према Богородици, која је кроз историју била покров и утјеха српском народу, што смо могли да видимо на отварању изложбе у Теслићу.

Од нарочите важности за наше просторе приказали смо икону Богородице Ловничке која се налази у манастиру Ловници, и икону Богородице Тешањске, која се налази у сједишту Епархије зворничко-тузланске, у Бијељини.

Свака од ових икона, носи и чува будуће опредјељење свих нас:  вјеру Апостола и Отаца и вјеру Православну која нас све утврђује у сваком времену и мјесту до сада и до вијека.

ђакон Александар Митровић

ИЗЛОЖБА ИКОНОПИС ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА ТЕСЛИЋ СВЕТОСАВСКА ОМЛАДИНСКА ЗАЈЕДНИЦА