СЛАВА ХРАМА УСПЕЊА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ У ГРЧИЦИ

У брчанском насељу Грчица, осим храма Свете Петке, постоји и једна мања и, скривена иза великих трговачких центара, тешко уочљива црквица. Иако је међу житељима Брчког ова црква позната под називом "Мала црква", историја ове богомоље уоште није мала, нити безначајна, него је она управо свједок постојања православног живља, али и односа разних власти према вјери православној у овом граду. Црква је саграђена 1930. године на старом православном гробљу, као задужбина богатог брчанског трговца Јове Танасковића, који је ову светињу подигао на гробу своје мајке, а осим храма Цркви Православној је завјештао и 12000 квадратних метара земље, за потребе храмовне порте и гробља. У Другом свјетском рату храм је два пута паљен, од стране Нијемаца и усташа, али није порушен јер је служио као својеврсни војни и географски оријентир. Комунистичке власти су ову светињу претвориле у магацин оближње фабрике намјештаја, а земљиште је национализовано. По завршетку одбрамбено-отаџбинског рата храм је враћен на молитвену употребу вјерном народу, али припадајуће земљиште још није враћено Православној Цркви.

Ипак, у овом храму се сваке седмице окупљају православни вјерници, прецизније - сваког уторка када се у овом храму чита Акатист Пресветој Богородици, а нарочито велики број православних житеља Брчког се окупи о празнику Велике Госпојине, коме је овај храм посвећен.

Тако је било и ове 2022. године Господње, када су Свету Литургију поводом храмовне славе служили протојереј-ставрофор Бранко Ђурић и протонамјесник Милорад Зарић, уз саслужење ђакона Бошка Максимовића.

Ове године радост верног народа и свештенства грчичких парохија је утолико већа јер су започети велики радови на овој светињи. Урађена је комплетна заштита од влаге у храму, обновљена столарија, извршена дренажа, а у плану је и фрескописање ове значајне светиње, која, као што рекосмо на почетку текста, тихо и ненаметљиво свједочи о постојању вјере Православне у Брчком, али о односу појединаца из власти према овој светињи и Православној вјери и верницима у овом граду.

Ђакон Бошко Максимовић

УСПЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ ВЕЛИКА ГОСПОЈИНА ХРАМОВНА СЛАВА БРЧКО ГРЧИЦА