9. „СВЕТОИЛИНСКИ ДАНИ'' У ГОРЊЕМ ЗАБРЂУ

Девети „Светоилински дани у Горњем Забрђу", отпочели су, у сриједу , 27. јула акатистом светом пророку Илији.

Након акатиста услиједила је концерт Етно групе «Ива» из Добоја и Бања Луке. Група «Ива» се представила низом етно пјесама, које ова група, модернијим начином извођења чува заборава и преноси новим генерацијама српског народа. Ипак, најдивније емоције код публике произвела је Православна духовна пјесма  «Ми смо деца неба», коју су готово сви углас пјевали са члановима групе.

У суботу, 30. јула, одлужено је вечерње богослужење, те је после њега одржана духовна трибина, на којој је о значају рађања и васпитавања дјеце  у Православном духу, изнијела своје искуство и запажања, Маја Ковачевић из Краљева, мајка 11-оро дјеце, писац и издавач многих књига и пјесама о Православним светитељима и духовницима. Свједочење о борби да се поред свих искушења остане вјеран Христу и светитељима Божијим породице Ковачевић оставило је дубоке утиске на све присутне, те је несумњиво да су ријечи уздања у Господа госпође Маје Ковачевић дале утјеху за неколицину вјерујућих у публици који су пролазили  кроз тешка животна искушења у последње вријеме. Након предавања развила се дискусија, на којој су посебно активно учешће узели свештеници Митар Млађеновић и Раде Танацковић.

Уочи празника Светог пророка Илије служено је празнично бденије, на коме су предивно молитвено појали теолози Никола и Ђорђе Томић из Загона, те богослови из Г. Забрђа.

Храм Светог пророка Илије у Горњем Забрђу код Угљевика прославио је и крсну славу-Илиндан служењем Свете литургије, опходом око храма и резањем славског колача.

Свету Литургију служили су свештеници: Мићо Пајкановић, Јеремија Лазић и Бранислав Рађен, те ђакон Немања Марковић. Литургији је присуствовао велики број вјерника, од којих је знатан дио приступио Светим Тајнама.

Горњозабрђски парох, протонамјесник Срђан Васиљевић поздравио је вјернике са ријечима Светог Владике Николаја „Дај Боже да се сложимо, обожимо и умножимо“.

Заједно са бројним вјерницима храмовној слави присуствовао је начелник општине Угљевик Василије Перић који је честитао славу свештенству и парохијанима.

-Храм у Горњем Забрђу је једна од најстаријих богомоља на овим просторима а у оквиру ове парохије гради се црква у Малешевцима. Задовољство је бити дио славских свечаности заједно са великим бројем вјерника-рекао је Перић.

Општина Угљевик била је покровитељ „Светоилинских дана“ који су се одржали у храму Светог пророка Илије у Горњем Забрђу.

СВЕТОИЛИНСКИ ДАНИ ГОРЊЕ ЗАБРЂЕ СВЕТИ ПРОРОК ИЛИЈА ХРАМОВНА СЛАВА НАЧЕЛНИК УГЉЕВИК ВАСИЛИЈЕ ПЕРИЋ ЕТНО ГРУПА ИВА