Епископ Фотије: ЉУДИМА ПОТРЕБНИ МИР И ЗАЈЕДНИШТВО

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Фотије позвао је данас сваког човјека да буде ревностан у врлини у домену свога посла и да се труди на добро српског народа и свих људи који живе у Републици Српској, као што је Свети пророк Илија био ревностан у вјери.

"Има пуно послова да се ради, да се обнављају цркве, да се граде путеви, потребне су нам брзе комукације, а да би све то могли учинити треба нам мир, да будемо ревносни у врлини и у добру и да идемо путем добрим и благословеним", рекао је владика у бесједи на традиционалном окупљању Срба који су у рату протјерани из тузланске регије, "Илинданском сабору Тузлака у Пожарници", код обновљеног храма Вазнесења Господњег.

Епископ Фотије назвао је Пожарницу мјестом страдања и мучеништва и истакао значај обновљеног храма око којег се окупља српски народ у завичају, да чува своју вјеру, традицију и постојање на овим просторима.

"Браћи Бошњацима хоћемо да кажемо да ми ту живимо и да ћемо живјети, у нормалној, братској заједници и разумијевању, како смо живјели у добра времена кроз историју", рекао је владика.

Према његовим ријечима, људима треба мир и заједништво и да се такве ријечи чују.

"По свијету чујемо мноштво ријечи о ратовима, немирима, све их је више, али ми морамо бити ревносни у томе да проповиједамо мир и заједништво, разумијевање", навео је епископ Фотије.

Он је истакао да се то исплати, када се види какве катастрофе рат оставља иза себе.

"Свако разуман ће рећи - нећемо то, хоћемо пут мира. Али, ми можемо једино да апелујемо да људи који одлучују о томе могу да то чују и уваже", закључио је епископ Фотије.

Кум овогодишњег славља је г. Милош Бошњаковић, а кумство за следећу годину узео г. Славиша Вујановић.

"Илиндански сабор Тузлака у Пожарници" одржан је у организацији Завичајног удружења Тузлака у Бијељини и Црквене општине Пожарница.

За традиционални "Илиндански сабор Тузлака", који је одржан код храма Вазнесења Господњег у Пожарници, парох ове црквене општине Никола Чекетић каже да је значајан као живи додир Срба са својом прошлошћу.

"Рат је зло у сваком смислу. У протеклом рату српски народ се у великој мјери иселио одавде и данас у Пожарници има педесетак српских домова у којима живе углавном пензионери и једном годишње се окупљамо на овом сабору", рекао је јереј Чекетић новинарима.

Организатор сабора је Завичајно удружење Тузлака у Бијељини, а потпредсједник Удружења Славиша Вујановић каже да је његов значај што бар једном годишње завичај и у њему обновљени храм постане мјесто окупљања свих Тузлака који су прије 30 година у рату били присиљени да напусте своја огњишта.

Он је додао да је у Пожарници до рата било хиљаду српских домова.

"Сабор је и прилика да људима који су се вратили у завичај пружимо подршку и помоћ, као и да његујемо наше обичаје и традицију", рекао је Вујановић новинарима.

Секретар Завичајног удружења Тузлака у Бијељини Данијел Перић каже да је на сабору сваке године све више младих људи који сада доводе и своју дјецу.

"Ми свој завичај, обичаје и традицију нисмо заборавили и он у нама живи", рекао је Перић.

Извор: СРНА

СВЕТИ ПРОРОК ИЛИЈА ПОЖАРНИЦА ГРАДОНАЧЕЛНИК ЉУБИША ПЕТРОВИЋ НЕДЕЉКО ЋОРИЋ МИНИСТАР СЛАВИША ВУЈАНОВИЋ