БРЧКО: ПОЛА ВИЈЕКА ОД ОСВЕЋЕЊА ХРАМА У СРПСКОЈ ВАРОШИ

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је данас на Аранђеловдан Свету архијерејску литургију у Храма Успења Пресвете Богородице у Српској Вароши у Брчком што је централни дио обиљежавања јубилеја - пола вијека од освећења ове цркве.

Поводом овог јубилеја синоћ је одржана свечана академија у Културно-административном центру "Патријарх српски Павле" која је, како је рекао, старјешина Храма Жељко Матић, посвећена свим људима који су ову цркву подигли из пепела, те истакао да је у Брчком црквена историја дуга. На Свечаној академији наступили су женски и мушки византијски хорови "Света Анастасија Српска" и "Свети Роман Мелод" који су недавно основани при Храму Успења Пресвете Богородице, те глумац Народног позоришта Републике Српске Александар Стојковић.

Војсковође небеских војски,
Непрестано вас молимо ми недостојни
Да вашим молитвама заштитите нас
Заклоном крила ваше непропадљиве славе,
Чувајући нас који падамо на колена и усрдно вапијемо:
Избавите нас од невоља као војсковође виших сила
 (Тропар светом архангелу Михаилу и небеским силама)

Архистратизи (војсковође) Божији,
Служитељи божанске славе,
Вође анђела и заштитници људи,
Молите за нас оно што је корисно и велику милост,
Као војсковође бестелесних
 (Кондак светом архангелу Михаилу)

Заиста, предвођени архистратигом Божији, светим архангелом Михаилом, вјерни народ, војска Христова, окупила се данас на Светој архијерејској литургији у Храму Успења Пресвете Богородице у Српској Вароши у Брчком.

Светом Литургијом началствовао је Његово Преосвештенство Епископ зворничко – тузлански Господин Фотије уз саслужење свештенства брчанског архијерејског намјесништва.

Овај празник је данас утолико посебан, што се ове године обиљежава 50 година од освећења храма у Српској Вароши, које је извршио тадашњи Епископ зворничко – тузлански господин Лонгин (Томић) уз присуство великог броја свештенства, монаштва и вјерног народа.

Данас као да је поново било освећење, јер се свеченост јубилеја осјетила и прије саме Литургије када је сунце грануло и тиме дало свој допринос љепоти овог јубилеја.

Мноштво вјерника, од оних најмлађих до оних најстарих, који су били свједоци и освећења 1971.године, данас су били окупљени на Светој Литургији показујући тиме да сва борба и страдања које су наши преци прошли да би очували овај храм, нису били узалудни.

Градња данашњег храма почела је 1968. године, трајала је три године, а храм је освештан 26. септембра 1971. године.

Овај храм је настао на темељима претходног који је изграђен 1874. године, а спаљен 1941. године у Другом свјетском рату, а послије рата власт није дозвољавала поновну градњу, већ је на том мјесту подигута школа са двије учионице која је служила и као црква.

Бесједећи о историји ове светиње владика Фотије је навео да је прва црква у Брчком, грађења између 18. и 19. вијека, била посвећена светом великомученику Георгију, али због тога што је била од брвнара, није дуго потрајала. О овоме данас свједочи спомен-плоча постављена прекопута садашњег храма.

Вођен овим чињеницама, Преосвећни владика, даде свој свети благослов братсву храма да приступе, заједно са њим, изради пројекта љетног олтара који ће бити посвећен управо Побједоносцу Георгију, јер како и сам рече: Свети Георгије недостаје овом граду.

Братство Светоуспењског храма, на челу са протојерејем – ставрофором Жељком Матићем Епископу Фотију данас дарова владичанске инсигније - крст и панагију, исказујући своме Архијереју и оцу захвалност што је на овај празник одабрао управо њих да им учини част својом канонском посјетом.

Поред отаца, и полазници школе иконописа ''Небеска царица'', у склопу које се учи и калиграфија, Епископу уручише свој дар у виду краснописом исписане Мудрачеве молитве (Пр. 30, 8-9).

Након Свете Литургије, Епископ је подијелио нафору вјерном народу, а затим и обишао просторије ове иконописачке школе, које се налазе у склопу Културно административног центра ''Патријарх Павле'', благословио њихов досадашњи рад и рекао да ће и даље бити уз њих и подржавати њихове активности.

Свету Литургију учили су торженственом и појци мјешовитог хора ''Свети Стефан Дечански'' који је основан и дјелује у овом храму дуже од деценије, као и велики број свечара који је данас био у храму.

Епископ Фотије изразио је велику захвалност свима који помажу своју Свету Цркву и овај храм, а затим и велику радост што је данас храм био испуњен вјерним народом.

Свима њима желимо срећан и Богом благословен данашњи празник и њихову крсну славу.

СВЕТИ АРХАНГЕЛ МИХАИЛО БРЧКО СРПСКА ВАРОШ ЈУБИЛЕЈ