СЛАВА ХРАМА У ЛОНЧАРИМА

Спаси Господе народ Свој и благослови наслеђе Своје, даруј побједу свим Православним Хришћанима над њиховим противницима и сачувај Крстом Твојим народ Твој!

Овим ријечима на литургијском сабрању прослависмо храмовну славу Воздвижења Часнога Крста у Лончарима. А да је крст сила, знамење и спасење у својој бесједи поучи нас протојереј-ставрофор Илија Филиповић, који и ову годину, на позив старјешине храма оца Николе Пекића,  посјети свој народ у парохији гдје је 25 година службовао и свој крст носио. Крст који и ми треба да понесемо јесте крст Господњи, онај који ће нас водити путем Истине и Правде, путем Васкрсења и живота будућег вијека.

Тамо гдје се прославља храмовна слава, а по обичају наше Цркве и народа, спрема се и трпеза љубави.  Да љубави у себи има, посвједочио нам је и кум овогодишње славе, господин Милан Лукић из Лончара, који се са својом породицом потрудио, те за сав окупљени народ припремио послужење - трпезу љубави. Нека његово кумство Господ Благослови и силом Крста заштити, да, као што наш народ рече: „увијек кумује, а никада тугује“.

За наредну годину, својом жељом, а и Божијим благословом да понесу име кумова славе јавили су се Јово и Љубица Жигић из Марковић Поља.

Крсту Твоме поклањамо се Господе и прослављамо Твоје Свето Васкрсење!

Вјероучитељ Јован Ненић

ВОЗДВИЖЕЊЕ ЧАСНОГ КРСТА ХРАМОВНА СЛАВА ЛОНЧАРИ