ПРИПРЕМЕ ЗА ОБНОВУ МАНАСТИРА ПАПРАЋА

Имајући у виду да је манастир Папраћа  један од најзначајнијих духовних центара нашег народа и да је манастирска црква највећи сачуван манастирски храм у Босни и Херцеговини позивамо све оне који су у могућности да се својим прилозима укључе у обнову ове древне светиње.

Бр. жиро рачуна
5620038141390089
NLB Banka a.d. Banja Luka
У манастиру Папраћа, у петак 11. јуна 2021. год, од стране Републичког завода за заштиту споменика Републике Српске, извршен је увид у стање кровне конструкције манастирске цркве посвећене Благовјестима Пресвете Богородице. Кровну конструкцију прегледала је проф. др Милијана Окиљ, начелник одјељења за заштиту културно-историјског насљеђа, а том приликом уочена су значјна оштећења на куполи, пјевницама и олтарској апсиди.

У наредном периоду биће извршена анализа темеља коју ће, према упутствина Завода, урадити Републички завод за геолошка истраживања из Зворника. Циљ ових истраживања је утврђивање узрока појаве влаге на зидовима у олтару и наосу манастирске цркве. Приликом рјешавања проблема са влагом планирано је да буду извршена и археолошка истраживања унутар цркве.

Бр. жиро рачуна
5620038141390089