ПАРАСТОС И АКЦИЈА ДОБРОВОЉНОГ ДАРИВАЊА КРВИ У ПОРТИ МЕЗГРАЈСКОГ ХРАМА

У порти храма Преноса моштију Светог архиђакона Стефана у  угљевичкој Мјесној заједници Мезграја јуче је обиљежено 26. година када је одбрањено ово мјесто кога су 13. септембра 1994. године мучки напале снаге такозване армије БиХ из Теочака и убиле три недужна цивила.

Протојереј-ставрофор Милан Топић служио је парастос за осам Војника Војске Републике Српске и три цивилне жртве рата из овог мјеста.

Старјешина мезграјског храма освештао је три споменика погинулих војника ВРС и једне цивилне жртва рата који су накнадно уклесани на спомен-обиљежје.

„Молимо се Богу, да Бог милостиви прими њихове душе у Царство небеско а ми смо им сви захвални за њихово дјело а то је што су своје животе уградили у темеље Републике Српске а нама донијели слободу да можемо у миру и слози да живимо у нашој Српској“, поручио је Топић.

Паљењем свијећа и полагањем вијенаца, представници бораца и општине Угљевик, чланови породица, пријатељи и саборци одали су почаст свим жртвама Мезграје.

Мјештанин Мезграје Митар Нешковић рекао је да је на данашњи дан 1994. године у раним јутарњим часова упала такозвана армија БиХ и убила три цивила и два војника ВРС.

„Мјештани Мезграје су познати по томе што су бранили своје село и породице и сви наши погинули мјештани су живот изгубили овдје бранећи наш крај“, рекао је Нешковић новинарима.

Он је додао да је укупно из овог мјеста у отаџбинско-одбрамбеном рату страдало осам војника и три цивилне жртве рата.

Начелник Угљевика Василије Перић након полагања вијенца рекао је да су погинули мјештани својим животима заштити цјелокупан крај и простор ове општине.

„Овдје је била прва линија одбране а становници Мезграје су дали огроман допринос стварању Републике Српске и заштиту српског народа“, рекао је Перић и указао да је потребно његовати идеале за које су погинули српски борци.

Предсједник Борачке организације Угљевика Јован Маринковић подсјетио је да је на данашњи дан извршен ратни злочин над цивилима овог мјеста а да за то нико није одговарао.

„Захваљујући храбрим мјештанима Мезграје, село је одбрањено, а наш циљ је да се никад не заборави овај злочин“, рекао је Маринковић.

Претходно је у петак када се празнује Усековање главе Светог Јована Крститеља у порти мезграјског храма организована акција добровољног даривања крви у којој је добијено 65 боца ове драгоцјене течности.

Организатор акције је Друштво добровољних даваоца крви „Рудар“ актив из Мезграје „Перика Нешковић“ а под покровотељством Црквене општине Мезраје и локалне управе.

ПАРАСТОС ПОМЕН ДОБРОВОЉНО ДАРИВАЊЕ КРВИ БОЛНИЦА АРХИЈЕРЕЈСКО НАМЈЕСНИШТВО УГЉЕВИЧКО-ЈАЊСКО УГЉЕВИК МЕЗГРАЈА ВАСИЛИЈЕ ПЕРИЋ