ТЕСЛИЋ: ОДРЖАНО ПРЕДАВАЊЕ О ПРАВОСЛАВНИМ МАНАСТИРИМА У БИХ (ВИДЕО)

У оквиру манифестације Дани краља Драгутина у Теслићу, а у организацији Туристичке организације општине Теслић, одржано је предавање на тему Православни манастири у БиХ.  Предавач је био професор др Александар Ђурић.

Предавач је у оквиру свога излагања, нагласио важност манастирâ као посебне баштине српске културе, и улогу манастирâ кроз историју као чуварâ вјере, духовности и идентитета на нашим просторима.

Такође, предавач се осврнуо и на задужбинаре наших светиња, истакавши да су они со земљи (Мт.5:13), чија се дјела свјетле пред свим људима славећи Оца небеског (Мт. 5:16).

Ако заборавимо наше наслеђе, онда заборављамо  оно што смо били, што јесмо и што ћемо бити. Ако заборавимо наше сјећање, изгубићемо и нашу будућност, нашу земљу и сјетићемо се Давидових ријечи: Како ћемо пјевати пјесму Господњу у земљи туђој? (Пс.137:4)

Наше сјећање које нема заборава и живот који Христу предајемо, садржани су у нашим светитељима и нашим манастирима који су парче неба на земљи, нашој земљи, које се сјећамо као земље наших отаца да би постала  и опстала као земља наше дјеце.

Вјероучитељ Александар Митровић

ДАНИ КРАЉА ДРАГУТИНА ТЕСЛИЋ ПРЕДАВАЊЕ