ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: КОСОВСКА БИТКА ЈЕ БОРБА ЗА ЧИТАВУ ХРИШЋАНСКУ ЕВРОПУ (ВИДЕО)

Епископ Фотије: ВИДОВДАН

Видовдан је дан када смо ми
Срби прогледали видећи пред
собом надмоћнијег непријатеља,
али Косовски јунаци за то и дођоше,
да живот свој положе за многе.
За мене, тебе и за нас. И на месту
њихове жртве ниче по један божур,
а на месту главе Обилића и светог
Цара Лазара по букет и тако до данас
цветају.Видовдан то смо сви ми на жртву
принешени и ево до данас видамо
косовске ране а косовке девојке их уљем
и вином заливају. Видовдан обједињује
све наше празнике и светог Саву и
светог Илију и свете Враче, јер
сви су они на Косову били гледајући
ту величанствену битку крста и
полумесеца и крст је победио, јер
жртва победи а то је голгота наша.
Зато је Видовдан празник и Цркве и
државе и војске и просвете и свих
православних Срба. У свима нама
Видовдан живи и као божур до следећег
Видовдана цвета и тако ће бити до
краја века и света, јер Видовдан је наш
свесрпски Сабор, на којем крстом и
васкрсењем Царство Небеско задобијамо.

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије поручио је на Видовданској академији у Епархијском културном центру у Бијељини, којој је претходило резање славског колача у Спомен-храму Светог мученика кнеза Лазара и свих светих мученика српских при касарни Војвода Степа Степановић у Бијељини, да је Косовска битка борба за читаву хришћанску Европу и да Срби, било гдје да живе у свијету, треба да живе косовском етиком - земаљско је за малена царство, а небеско увијек и довијека.

Бесједник, ђакон Немања Ерак, рекао је да велики српски празник Видовдан неминовно асоцира на чувену Косовску битку која се одиграла прије 630 година, битку између два свијета у тешка времена, оцјељујући да се историја понавља и данас.

“Видовдан није само једна битка, велики војни и морални подухват српског народа, Видовдан је мјера наше прошлости, садашњости и будућности, призма кроз коју посматрамо живот, параметар којим се одмјеравамо, наша духовна димензија и израз вјере у вјечни заједнички живот са Богом”, навео је Ерак.

Он је поручио да је за Србе Видовдан непресушни извор вјере, наде и снаге.

“Вријеме у којем живимо и дани који долазе наговјештавају проблеме и тешкоће, наш народ на Косову и Метохији налази се у истој оној егзистенцијалној опасности у којој је био прије 630 година година, а ми нешто удаљенији од Газиместана живимо у неслози која се најчешће огледа у бризи свакога од нас за искључиво личним интересом и егзистенцијом”, упозорио је бесједник.

Ђакон Ерак је рекао да људи данас неријетко једни друге не чују и не виде и да се расипају по туђини, те указао на значај јединства и сагласја између свјетовне и духовне власти.

“У ово тешко вријеме наша људског и доброта морају бити сачуване, без обзира на искушења која су многобројна, а Видовдан треба да буде мјера којом ћемо измјерити сваку нашу ријеч прије него што је изговоримо и сваки наш поступак прије него што га учинимо”, поручио је бесједник.

Ђакон је видовданску бесједу завршио позивом српском народу да истраје у борби за Косово и Метохију и поруком да се Срби не одричу свијета, већ се труде да га преоразе, као што се на светој литургији земаљски плодови, хљеб и вино, преображавају у тијело и крв Христову.

Свечану академију “У сусрет Видовдану”,поред домаћина Епархије зворничко-тузланске, организовао је Градски одбор Српског културног и просвјетног друштва “Просвјета” Бијељина, а предсједник овог удружења Митар Новаковић рекао је да је она посвећена прослави 800 година самосталности Српске православне цркве.

Извор: СРНА

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БЕСЈЕДЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ВИДОВДАН АКАДЕМИЈА ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПЈЕСМЕ