БИЈЕЉИНА: ПОКЛОНИЧКО ПУТОВАЊЕ НА СВЕТУ ГОРУ

Група вјерника из Бијељине  и Горњег Црњелова на челу са свештеницима протонамјесником Радишом Јокићем и протонамјесником Радмилом Радовићем имала је прилику да, у периоду од 1. до 4. јуна, посјети свештени манастир Хиландар на Светој Гори, као и бројне друге светиње у Грчкој.

Првог дана, у обиласку града Солуна, посјетили су Српско војничко гробље на Зејтинлику, те цркве светог Димитрија, Свете Софије, светог Григорија Паламе и Панагије Ахирепиту, као и манастире Влатадон и свете Теодоре, у којима су се поклонили моштима светих.

Другог дана, након свете Литургије у манастиру Живоносног Источника у близини Солуна, обишли су манастир светог Јована Богослова у Суротију, гдје су се поклонили гробу преподобног старца Пајсија, а потом манастире свете Анастасије Узорешитељнице, у мјесту Агиа Анастасиа, и Благовјештења Пресвете Богородице у Ормилији, гдје су се поклонили гробу старца Емилијана и гдје су имали посебну прилику да присуствују вечерњем богослужењу, на коме су са одушевљењем и духовним усхићењем слушали предивно појање бројног сестринства ове свете обитељи. Након срдачног духовног разговора са сестром Амфилохијом и сестром Доротејом у Ормилији, обишли су манастире светог Арсенија Кападокијског у Ватопедију и светог Јована Претече у Метаморфозију.

Трећег и четвртог дана су боравили у манастиру Хиландару, гдје су могли осјетити и доживјети, бар на трен, свакодневни подвижнички и узвишени монашки живот ове свете обитељи – српске царске лавре на Светој Гори Атонској. Поред манастира Хиландара, обишли су и манастир Есфигмен и манастир Светог Пантелејмона на Светој Гори, као и хиландарски метох Каково.

Посебно задовољство је било слушати стручна излагања вјероучитеља Горана Вучковића током  обиласка свих ових светиња, што је овом поклоничком путовању дало једну другачију димензију.