ФИЛМ ПОВОДОМ 90 ГОДИНА ХРАМА У ГРЧИЦИ

О празнику светог апостола Андреја Првозваног у храму Успења Пресвете Богородице у брчанском насељу Грчица прослављено је 90 година од оснивања ове свете богомоље.

Овим поводом служен је акатист Пресветој Богородици под сводовима овог светог храма.

Акатист је служио протојереј ставрофор Миодраг Тошић, архијерејски намјесник тузлански, уз саслужење пречасних отаца протојереја ставрофора Драгана Ћирковића и протонамјесника Милорада Зарића, пароха грчичких парохија, и ђакона Бошка Максимовића.

Отац Миодраг је у својој бесједи поздравио присутне вјернике и свештенство при овом храму, нагласивши историјски значај ове најстарије православне цркве у Брчком, али и значај нашег присуствовања молитвама у овом храму, промишљању и бризи о њему, јер је овај храм свједок историјског постојања православног живља на овом подручју, његовог трагичног страдања, али и богомдарованог васкрсавања.

У наставку прославе јубилеја овог храма одржана је свечана академија у великој сали Културно-административног центра Патријарх Павле.

Старјешина храма у Грчици, протојереј ставрофор Драган Ћирковић, отворио је академију и поздравио све присутне, а потом се у име Његовог Преосвештенства Епископа зворничко тузланског Господина Фотија, чије је поздраве и благослове пренио, овом благочестивом сабрању обратио и архијерејски намјесник брчански, протојереј ставрофор Миодраг Тошић.

Својим духовним мелодијама и народним појањем академију су увеличале и чланице музичког састава „Босиљак“ из Брчког.

Током академије присутни су имали прилику погледати получасовни документарни филм о историјату ове најстарије брчанске православне богомоље. Прве кадрове овог филма, пред тада разрушеним, а потом, залагањем чланова Светосавске омладинске заједнице, потпуно обновљеним храмом, уредио је тадашњи дописник СРНЕ из Брчког, а данашњи предсједник Скуштине Брчко дистрикта, Синиша Милић.

Овај свети храм подигао је 1930-1932. године чувени брчански трговац Јово Хаџи-Танацковић, као своју задужбину „за спомен помрлих родитеља“, на старом православном гробљу, тачније на мјесту гробнице његове мајке Даринке. Своју задужбину овај трговац је предао у власништво Црквеној општини Брчко, а уз то је даривао и 12 дулума земље за потребе гробља.

Током Другог свјетског рата храм су прво запалили Нијемци и усташе 1941. године, и још једном усташе 1943. године. Тада није срушен, јер је служио као оријентир на војним топографским картама.

Након рата претворен је 1947. године у складиште боја и лакова за потребе фабрике намјештаја ''Мајевица''. Комунистичке власти су национализовале 12000 m² земљишта и сам храм.

Током Одбрамбено-отаџбинског рата (1992-1995) Хенри Кларк, супервизор - представник међународне заједнице у Брчко дистрикту, изузео је 4000 m² земљишта из приватизације и вратио Црквеној општини на кориштење, али званична процедура о повратку власништва над одузетом земљом још није завршена.

Храм је генерално обновљен од 2003. до 2006. године. Тадашњи Епископ зворничко-тузлански г. Василије освештао је обновљени храм у септембру 2006. године.

​На овом храму се тренутно обавља додатна рестаурација. У току претходне године, захваљујући средствима Владе Брчко дистрикта, извршена је темељна заштита од влаге, замијењена је дотрајала столарија, а тренутно се врши фрескописање овог светог храма, уз помоћ прилога вјерника.

Ђакон Бошко Максимовић

ЈУБИЛЕЈ ФИЛМ БРЧКО ГРЧИЦА