Горње Црњелово: Поклоничко путовање на Свету Гору

По благослову Његовог Преосвештенства Епископа зворичко-тузланског Господина Фотија, а у организацији парохије горњоцрњеловачке, обављено је поклоничко путовање на Свету Гору Атонску, у периоду од 10. до 15. маја 2018. године.

Група вјерника из Црњелова, али и других мјеста, на челу са протонамјесником Радмилом Радовићем, парохом горњоцрњеловачким  и протојерејем-ставрофором Љубомиром Ђокићем, имала је прилику да се поклони многобројним светињама православне Јеладе.

Поред Зејтинлика – српског војничког гробља у Солуну, посјетили смо и цркву светог Димитрија Солунског, гдје су се поклонили његовим чудотворним моштима, а потом су обишли манастир свете Теодоре, гдје су се поклонили моштима преподобне Теодоре и преподобног Давида. Такође су посјетили и цркву светог Григорија Паламе у којој су се поклонили његовим светим моштима.

По доласку на Свету Гору, група од петнаест поклоника је посјетила Скит светог Андреја, у коме им је указано гостопримство са ноћењем, а потом су обишли манастир Кутлумуш, испосницу Светог Саве, те хиландарску келију Патерица, у којима су се поклонили тамошњим светињама. По повратку из Кареје обишли су манастир светог Пантелејмона,  а потом су посјетили свету српску царску лавру манастир Хиландар, у коме им је указано гостопримство са ноћењем, те манастир Есфигмен, а у повратку са Свете Горе и хиландарски метох Каково.

Женски дио групе је имао велику радост и благослов Божији да, приликом пловидбе дуж западне обале Свете Горе, цјелива мошти светих, које су им монаси светогорског манастира Ксенофонт донијели на брод. Након овога, имали су прилику да посјете манастире светог Арсенија Кападокијског и светог Јована Крститеља у близини Ормилије, као и сам манастир Благовјештења у Ормилији, а потом и манастир светог Козме Етолског у Арнеји и манастир свете Лидије у Аспровалти.

Протонамјесник Радмило Радовић