ОБИЉЕЖЕНО МЈЕСТО СТРАДАЊА КРАЉЕВЕ ВОЈСКЕ У ПИЛИЦИ

У недјељу, 30. октобра, након једногодишњег труда, достојно је обиљежено крстообразним спомеником и надгробном плочом мјесто страдања 24. војника Краљеве војске у Пилици.

Војници су мучени и убијени од стране ,, српске и братске руке" - комуниста, у периоду , што је најтрагичније, од 1945-1948. године, дакле, послије несрећног Другог свјетског рата. Мјесто страдања је се налази на дјелу наше парохије званом Кóса, у близини нашег древног манастира Тавна.

Највеће заслуге што смо уопште дошли на идеју да исто дјело започенемо, завршимо и достојно обиљежимо, а особито за прикупљање имена свих пострадалих, иду нашем у вјери, добрим дјелима и ревности освједоченом парохијанину Томи Ј. Драгићу са Кóсе.

Спомен обиљежје и надгробну плочу, која је дар наше парохије и неколико наших добрих људи, израдило је предузеће ,,МГ Стевановић" из Корените.

Поменутог дана, након свете Литургије у храму свете Недјеље у Барама, упутили смо се вјерујућим народом, нас 40-так до молитвишта Кóса. Достојанствено и са поштовањем према поменутим жртвама, пјешице, са кољивом. Заједно са високопречасним оцима протом Миланом, парохом Шепачко-брањевским; протом Радом Танацковићем, парохом главичичким и архимандритом Лазаром Кршићем из манастира Тавне. До мјеста страдања, али и мјеста које је тај дан постало мјесто нашег кајања,  испуњавања правде и воље Божије.

По освећењу крсног знамења и надгробне плоче изнад звечана дубине 21м, надлежни свештеник протојереј Дарко Б. Перић обратио се свима присутнима и заблагодарио на учешћу у овом богоугодном дјелу и свакој помоћи.

Након што су сви послужени кољивом, погачом и вином, вратили смо се до молитвишта Кóса и у оближњој ловачкој кући узели учешћа у трпези, као знак захвалности присутном народу.

Умјесто закључка, шта се овдје десило, колико је човјек ниско пао и зашто смо ми тужно-радосни што смо ушли у овај подухват и морали да га и завршимо, најбоље можда објашњавају стихови из пјесме поменутог брата Томе уклесана на надгробну плочу:

​              Ову браћу испод Мајевице побише српске издајице,
              побише, по њима газише, и у ову јаму их бацише.
              Бацише их у ову дубину да од Бога сакрију истину,
              од Господа Бога и ближњега свога;
              преко 70 љета прође док истина на видјело не дође!

Опрости нам Боже, а душе страдалих прими у рајска насеља, гдје одбјеже сваки бол, туга и уздисање!

привремени парох пилички
протојереј Дарко Б. Перић