130 ГОДИНА МЕСТО СЛОБОДЕ И ПРАВДЕ БОЖИЈЕ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
У недељу 8. По Духовима,када наша света Црква молитвено прославља успомену на Успење свете Ане, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је свету архијерејску Литургију у Перотропавловском храму на Гојаковцу у Церовици, а поводом јубилеја 130 година од освећења овога светога храма.

Данас смо овде поводом 130 година од освећења овога дивног храма. Знате да је, по предању, на овом месту страдао велики борац за слободу у у време Турака - хајдук Гојко. Јунак, као што су били многи јунаци који су бранили сиротињу, нејач и удовице. Зато је ово место изабрано као место слободе и правде Божије. Из тог разлога подигоше 1892. године овде храм посвећен светим апостолима Петру и Павлу. И ево, већ 130 година он доноси духовне плодове. Окупља народ на свете литургије. Људи долазе на молитву и свето Причешће. Како је светосавска традиција поред цркве је подигнута и школа да се народ описмењава, рекао је Епископ Фотије.

Владика је даље додао да су Срби кроз читаву историју живели са својим светињама. Зато није чудно што смо недавно у Црној Гори чули ''не дамо светиње''. Јер ако нам неко узме светиње ми немамо ни срце ни душу, нити ћемо знати којим путем да идемо. Управо те наше светиње нам казују ко смо и шта смо, које је наше име и презиме. У шта верујемо и каква је наша вера.

Бесједећи да тему прочитаног јеванђеља Преосвећени владика је рекао да данашња перикопа говори о првом умножењу хлебова што је слика да Бог брине и о нашим земаљским потребама. А у исто време је и слика свете Литургије, јер је Литургија та храна која никад не нестаје и увек претиче.

Преосвећеном Владици су саслуживали архијерејски намјесник теслићки протојереј-ставрофор Миладин Вуковић, протојереј-ставрофор Радослав Анђелић (Епархија горњокарловачка), протојереј-ставрофор Мирослав Живковић, протојереј Жељко Анђелић и јереј Радомир Петковић, као и протођакони Немања Спасојевић и Лазар Илић, епархијски ђакони.

У току свете Литургије Епископ Фотије је за несебично помагање овоме светом хрму одликовао начелника општине Станари, господина Радојицу Ћелића, орденом светог краља Драгутина-преподобног Теоктиста, а господина Дениса Стевановића, председника Скупштине општине Станари епископском похвалницом.

Епископском похвалницом Преосвећени Владика је одликовао и чланове Црквено-општинског управног одбора ЦО Церовица, а пароха церовичког, јереја Немању Продића је удостојио достојанства протонамјесника.

Епископ Фотије захвалио свима који ће и убудуће да помажу мисију овог храма у Церовици замоливши све да чувају своју децу и да их уче православљу, јер је то пут који нас води у живот вечни. Немојте мислити да Цркви нема места у 21. веку модерне технологије. Све је то добро ако се користи на благословен начин, али врло често постане нешто што нас поробљава, поготово малу децу. Поједини иду у болнице на одвикавање од интернета. Деца се вежу за телефоне више него за матер и оца, Бога и Цркву. То постане све и свја. Морамо сви бити будни. Иако су деца у најгорем положају сви смо изложени томе, па чак и ми одрасли смо слаби према тим искушењима.

Након свете Литургије услиједио трократни опход око храма, а за кума је изабран Јово Петковић из Церовице.

Послије богослужења је услиједила свечана академија у светосавском дому, а затим и заједничка трпеза љубави и народно весеље.

​Током трпезе о. Немања, као домаћин је даровао Епископу Фотију Свете сасуде у дуборезу и златник са иконом светих апостола Петра и Павла са посветом да му остане у сјећању ова канонска посјета Гојаковцу и теслићком крају.

ЦЕРОВИЦА ГОЈАКОВАЦ ЈУБИЛЕЈ ОРДЕН ЧИН НАЧЕЛНИК РАДОЈИЦА ЋЕЛИЋ