БРЧКО: ДУХОВНИ РАЗГОВОРИ О МОЛИТВИ

Благословом Преосвећеног Епископа зворничко-тузланског  г. Фотија, у сриједу, 23. марта, у брчанском Културном центру ''Патријарх Павле'' одржано је предавање'' О молитви''

Ово је друго, од најављених пет великопосних предавања која се одржавају у склопу пројекта Духовна трибина "Патријарх Српски Павле".

Предавач, протојереј-ставрофор Александар Рељић, парох брчански говорио је присутним о историјском развоју као и важности молитве у свакодневном животу православних хришћана. Нарочито је ставио акценат на изнимну важност саборних молитава, најприје Свете Литургије на којој предокушамо Царство Небеско и на којој се, у пуноћи, сједињујемо са истинским Тијелом и Крвљу Христовом испуњавајући тако Христове ријечи: „Заиста, заиста вам кажем; ако не једете тело Сина Човечјег и не пијете крви његове, немате живота у себи. Који једе моје тело и пије моју крв има живот вечни, и ја ћу га васкрснути у последњи дан; Јер тело моје истинско је јело, а крв моја истинско пиће. Који једе моје тело и пије моју крв у мени пребива и ја у њему. Као што мене посла живи Отац, и као што ја живим због Оца, и онај који једе мене и он ће живети због мене.Ово је хлеб који сиђе с неба: не као што ваши очеви једоше ману, и помреше; који једе хлеб овај живеће вавек". (Јеванђеље по Јовану 6, 53-58.)

Такође, отац Александар је истакао да се вјерници, приликом одређивања мјере личних молитава, савјетују са својим свештеницима и духовницима како не би на себе узимали веће бреме него што могу носити.

На крају вечери, прота Александар, позвао је све присутне да се што усрдније моле, чистим срцем и душом, да кроз пост, покајање и исповијест припреме душе своје и срца своја за благопријатну и умилну молитву Богу, нарочито у ове тешке дане и часе када улазимо, и већ се налазимо, у завршним догађајима људске историје. Позвао је да својом молитвом умилостивимо Преблагог Господа да нас сачува од страдања и предстојећих мука и да нас заштити благодаћу својом, како бисмо и ми, са свима светима ушли у радост Царства небеског и живота вјечног.

Следеће предавање најављено је за сриједу 30.03.2022. године на тему "Тумачење Свете Литургије".

ПРЕДАВАЊЕ ВАСКРШЊИ ПОСТ БРЧКО