МОЛИТВЕНО ОБИЉЕЖАВАЊЕ 106 ГОДИНА ОД ИНТЕРНАЦИЈЕ СРБА У ДОБОЈСКИ ЛОГОР

Ове године навршава се 106.годишњица од страдања српског народа у Првом свјетском рату у Добоју.

Јуче је храму Светих апостола Петра и Павла служена заупокојена Литургија, на којој смо се помолили Господу Животодавцу да душе свих пострадалих Срба у овом злогласном логору упокоји у Цраству Своме са свим светим мученицима и праведницима. Евхаристијским сабрањем началствовао је архијерејски намјесник добојски протојереј-ставрофор Мирко Николић уз саслужење јереја Бориса Станића и ђакона Владе Мојевића.

Након Литургије служен је парастос на спомен костурници која се налази на узвишењу изнад Петропавловског храма и положени су и вијенци на ову велику гробница невиних жртава аустроугарске власти.

Логор у Добоју је основан 27. децембра 1915. године. У њему је било заточено најмање 45.791 Срба. Од тога 16.673 мушкараца, 16.996 жена и 12.122 српских војника. Међу логорашима је било и старијих грађана, жена и дјеце из краљевина Србије и Црне Горе.
Иначе, Бечки двор је по отпочињању рата са Србијом почео оснивање концентрационих логора свуда по царевини. Основно је најмање десетак логора, а најпознатији, поред добојског, су Арад, Јиндриховице, Болдогасоњ, Нађимер, Маутхаузен, Нежидер, Ашах, Шопроњек.

Процењује се да је око 200.000 Срба било утамничено у овим казаматима, а преко 76.000 их није дочекало да угледа слободу.

У Добојском логору је убијено више од 12.000 Срба, а само у априлу 1916. године је умрло 643 дјеце. Логор је затворен 5. јула 1917. године.

У спомен жртвама логора подигнут је Храм светих апостола Петра и Павла у Добоју и Спомен костурница у којој су похрањене сакупљене кости добојских логораша.

У Другом свејтском рату усташка власт минира ову костурницу, те су ови мученици по други пут страдали.

ПослијеДругог свјетског рата, југославенске комунистичке власти нису мариле за жртве из Првог свјетског  рата, јер се радило о српским жртвама, односно приче о геноциду над Србима су биле забрањене. Споменик је био обновљен али без крста на врху. Многа стратишта 1914-1918 су била заборављена и запуштена.

Тек 1993. године враћен је крст на врх споменика на мјесто које му припада.

Дан сјећања на жртве логора у Добоју сваке године се обиљежава 27. децембра.

ђакон Владо Мојевић

СТРАДАЊЕ СРБА ПРОГОН СРБА ЛОГОР ДОБОЈСКИ ЛОГОР ПРВИ СВЈЕТСКИ РАТ ПОМЕН ПАРАСТОС ДОБОЈ