ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: ПРАВОСЛАВЉЕ НА ОВИМ ПРОСТОРИМА ИМА БУДУЋНОСТ

У суботу, 4. децембра, када наша света Српска православна црква молитвено прославља успомену на увођење Пресвете Богородице у Јерусалимски храм - Ваведење, Његово Преосвештенство Епископ зворничко—тузлански господин Фотије служио је свету архијерејску Литургију у Осјечанима поводом храмовне славе и 140 година од освећења цркве.

Бесједећи о увођењу Пресвете Богородице у део храма у који је улазио само Првосвештеник, и то једном годишње, владика Фотије је рекао да нам се данас свима пружа прилика да размислимо шта је светиња и шта значе речи 'Светиња светима'. Кажу да је свет човек онај који живи свој живот као да је у олтару Божијем, непрестано у богомислију окружен анђелима Божјим.

Епископа Фотија је дочекао добри домаћин, протонамјесник Немања Лукета са мноштвом народа из Осјечана који је прилазио да узме благослов од свог Архипастира и духовног оца.

По уласку у свети храм започела је Литургија којом је началствовао владика Фотије уз саслуживање архимандрита Гаврила (Стевановића), игумана Светониколајевског манастира на Озрену; архимандрита Теофила ( Ђуричића) игумана Светоилијевског манастира на Дугој Њиви; протојереја - ставрофора Мирка Николића, архијерејског намјесника добојског ; протојереја - ставрофора Душка Недића, парох 1. парохије добојске при храму Рођења Пресвете Богородице у Добоју, као и ђаконâ Лазара Илића и Милорада Пантића.

На Литургији је појао хор ,,Богољубље” из Добоја, а радост су унијела и дјечица из Осјечана која похађају православну вјеронауку, заједно са својим вјероучитељем Зораном Лукићем, и диригентицом хора Елизабетом Пушкаш која их је припремала за овај радосни празник.

Чули смо ангелске гласове хора који је данас певао и ове дечице која су дошла на литургију. Деца су наша будућност, а православље на овим просторима има будућност, рекао је владика Фотије.

Храм у Осјечанима је данас прославио 140 година од свог освећења и оно што се могло осјетити међу житељима Осјечана јесте понос и велика захвалност Богу јер је њихова литургијска традиција и искуство толико дуго и јако што су и потврдили на крају Литургије причестивши се у великом броју.

Као и многе друге тако и црква у Осјечанима је никла да би била место сабирања нашег народа, чувања православне вере и етике, што видимо овде као добар пример.Много је труда, молитве и суза иткано у овај свети храм

Након литургијског сабрања, заједничарење је настављено за трпезом љубави на којој су прикладан програм припремили хористи из Добоја.

Чланови Црквеног одбора су уручили пригодан поклон Преосвећеном владици Фотију у знак захвалности на данашњу канонску посјету и овај велики јубилеј Цркве у Осјечанима.

Владика се захвалио свима онима који су помогли и даље помажу обнову ове светиње, коју предводи о. Немања желећи да ово заиста буде место сабрања а не подела.

А да је радост и хармонија међу народом и свештенством показало је и традиционално народно коло за трпезом љубави гдје су сви били као један.

ВАВЕДЕЊЕ ХРАМОВНА СЛАВА ОСЈЕЧАНИ ХОР ХОР БОГОЉУБЉЕ