СВЕТА ПЕТКА - СЛАВА ЦРКВЕ У ПИЛИЦИ

Парохија пиличка је и ове године литургијски, свечано и поносно прославила своју заштитницу-преподобну мати Параскеву.

Захваљујући Господу, најприје, што нам је подарио такву заштитницу, чудотворку и светитељку, поштовану у роду нашем српском, те  због лијепог октобарског јесењег дана, имали смо радост да у присуству великог броја вјерног народа из наше и других оближњих парохија будемо дио светог сабора, сабрани око Христа.

Свету Литургију су служили протојереј-ставрофор Цвико Мојић, умировљени парох бијељински и протојереј Милош Зекановић, парох прве парохије зворничке, у молитвеном присуству протојереја-ставрофора Гавре Гајића, умировљеног свештеника.

У току богослужења причестила су се дјечица и мајке које су, поштујући Свету мати Параскеву као заштитницу дјеце, постом и молитвом спремне дочекале узети учешћа у пречистим тајнама Христовим.

Прото Милош надахнуто је бесједио о значају Свете Петке за нашу вјеру  на путу спасења - на тему прочитаног Јеванђеља.

Након Свете Литургије обављен је опход око храма са Часним Крстом, литијама и иконама и пререзан славски колач са кумом овогодишњег славља, братом Златком Ђерићем из Зворника, у присуству вјерног народа.

Части и милости Божије да кумује наредне године прихватили су се браћа Павле и Петар Пантић (синови Цвијетина) из Доње Пилице.

По заврштеку светог и свечаног молитвеног дјела приступило се трпези љубави, тј. славском ручку, који је био дар кума Златка Ђерића, те Драгана Миловановића из Доње Пилице, Милана Станојевића из Роћевића и управе наше парохије.

А као гости пристигли и свештеници из парохија локањске, шепачко-брањевске, главичичке и модранско-ченгићке.

У току славског ручка смо посебно  уживали у поучник духовним и родољубивим пјесмама које су нам отпјевале ученице Православне вјеронауке из Роћевића и Пађина.

Такође, у току дружења смо честитом куму Златку уручули скромне поклоне као знак пажње и захвалности за његову љубав према Цркви и вјеру показану на дјелу.

Благодаримо свима на сваком дару и саучествовању у радости овог посевног дана за наш благовјерни, Христољубиви,али и гријешни род српски...На многа љета!

О, преподобна мати Петко, моли Бога милости и љубави за нас!

привремени парох пилички
протојереј Дарко Б. Перић