ДВОРОВИ: СЛАВА ХОРА ''СВЕТИ КРАЉ ВЛАДИСЛАВ''

На празник Светог краља Владислава, 07. октобра 2021. године, прослављена је слава црквеног хора, при храму Светог великомученика Прокопија у Дворовима, који је добио име по поменутом српском краљу и светитељу.

Свечаност је почела светом Литургијом, којом је началствовао протојереј Ненад Ђурић, старјешина храма Светог великомученика Прокопија, уз присуство чланова хора и вјерника прве и друге парохије дворовске.

У послијеподневним часовима, служено је вечерње богослужење, којим је началствовао протојереј-ставрофор Јово Бановић, уз саслужење протојереја Славољуба Милошевића, као и гостију из Прокупља, протојерејâ Николе Илића и Ненада Милосављевића, јереја Немање Симића и нашег парохијског ђакона Лазара Илића.

По завршетку вечерњег богослужења, у препуном храму освештан је славски колач, у присуству кума славе г. Предрага Перковића из Бијељине и његове породице.

Протојереј Никола Илић, старјешина храма Светог великомученика Прокопија у Прокупљу, у својој надахнутој бесједи поздравио је све присутне, честитао празник и славу свим члановима хора и диригенту госпођици Наталији Ђурић. Такође, отац Никола похвалио је рад црквеног хора, који је постао препознатљив у нашој средини, са жељом да истрају у свом настојању очувања српске духовне и традиционалне музике, и да дају добар примјер српској омладини.

Поводом славе хора “Свети краљ Владислав”, у наставку вечери, а у присуству великог броја свештеника, вјерника, родитеља и гостију, уприличена је свечана академија и концерт хора у сали Светосавског дома у Дворовима.

Послије химни и уводних ријечи, присутнима су се обратили протојереј Ненад Ђурић, старјешина храма Светог великомученика Прокопија и г. Миленко Зупур, предсједник Црквене општине Дворови.

Бираним ријечима, честитајући славу, поздравили су све присутне госте и учеснике свечане академије. Нарочити поздрави и захвалност упућени су присутним гостима из Прокупља, оцу Николи Илић, и браћи свештеницима који врше свештеничку дужност у храму који је такође посвећен Светом великомученику Прокопију, гдје се налазе мошти овог светитеља.

Гости су као дар и благослов донијели икону Светог великомученика Прокопија, која је освештана на његовом гробу. Икона ће као драгоцјеност бити чувана у нашем храму.

Поред браће свештеника, родитеља и парохијана, међу гостима био је и градоначелник града Бијељине г. Љубиша Петровић са својим сарадницима.

У наставку програма, парохијски ђакон отац Лазар Илић, одржао је предавање у коме је говорио о животу и дјелу Светог краља Владислава, осврнувши се на Свету лозу Немањића, која је имала неизмјеран допринос за српску цркву и културу.

Потом су се низале духовне и етно пјесме из репертоара хора “Светог краља Владислава”, предвођени диригентском палицом Наталије Ђурић.

Током вечери чуле су се и рецитације Нађе Зупур и Марије Ивановић, које су говориле ауторске пјесме Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског Господина Фотија, по чијем благослову је свечана академија и реализована.

Народни гуслар Михајло Стевановић, извео је пјесму “Под крстом”.

Хор је у одређеним композицијама био испраћен и инструменталном пратњом: Немања Ђурић - гитара, Марија Ивановић - клавинова, Бранимир Трифуновић - хармоника и Миленко Савичић - тарабука.

Специјални гости вечери били су Мирко Милановић - тенор и Александар Крунић - клавирска пратња, музички умјетници из Дворова који живе и раде у Београду, иначе некадашњи чланови хора “Светог краља Владислава”. Гости су извели двије пјесме: “Ех дороги”, руска народна пјесма, и сплет народних пјесама са југа Србије “ Отвори ми бело Ленче, Ех мори моме”.

Бриљантни водитељ програма свечане академије био је г. Васко Тодић.

По завршетку програма уприличена је свечана вечера и трпеза љубави у ресторану “Глобус” у Дворовима.

Било је ово заиста дивно вече, вече за памћење, а све у славу Божију и Светог краља Владислава српског.

СВЕТИ КРАЉ ВЛАДИСЛАВ КРСНА СЛАВА ХОР ДВОРОВИ ХОР КРАЉ ВЛАДИСЛАВ