СЛАВА МАНАСТИРА СВЕТОГ АЛЕКСАНДРА НЕВСКОГ И СВЕЧАНА АКАДЕМИЈА

Манастир свједок истинске љубави два братска народа - Срба и Руса

Манастир Светог Александра Невског у Угљевику прославио је у недјељу крсну славу, а у храм је донесена честица моштију овог руског светитеља поводом 800 година од његовог рођења.

У суботу, 11. септембра 2021. године, вечерњим богослужењем са петохљебницом отпочело је прослављање храмовне славе манастира Светог Александра Невског у Угљевику. Вечерње је служио архимандрит Нектарије (Тешић), настојатељ манастира Часног Крста у Сувом Пољу.

На крају вечерње, бројни окупљени вјерници су се поклонили честицама моштију 11 светитеља, међу којима и честици моштију светог Алексанра Невског, које су по благослову Епископа зворничко-тузланског г. Фотија, за овај дан донесене из манастира светог архангела Гаврила у Драгаљевцу.

Програм дводневних свечаности настављен је свечаном академијом поводом 800 година од рођења Светог Александра Невског.

У програму су наступили ансамбл "Косовски божури" и Хор "Свети Роман Слаткопојац" из Петроварадина, чланови глумачке секције из Горњег Забрђа и дјевојчица Јована Васиљевић.

Бесједу о светом Александру Невском говорио је о. Игор Шојић, парох доњозабрђски, који је завршио духовну академију у Александро-Невској лаври у Санкт-Петербургу.

Старјешина храма протонамјесник Срђан Васиљевић рекао је да је овај манастир свједок истинске љубави два братска народа - Срба и Руса и да су га подигли руски војници у оквиру мировне мисије.

Он каже да је велики благослов не само за овај крај, него за сав српски род, да Свети Александар Невски буде покровитељ, заштитник и молитвеник.

"Послије ратних дејстава, овдје је била база руских припадника СФОР-а, они су дошли ради мира, поред тога су саградили овај храм и дали нам благослов да Свети Александар Невски призива небески мир", рекао је Васиљевић.

На дан манастирске славе, преноса моштију светог Александра Невског, свету Литургију служили су свештеници Сретен Митровић и Мићо Пајкановић.

Кум овогодишње славе био је замјеник амбасадора Руске Федерације у БиХ Алексеј Керестеџијанц, који је подсјетио да су руски и српски народ од давних вијекова до данашњег дана увијек били заједно и биће и даље.

Литургији су, поред многобројног народа, присуствовали и  чланови Управе Рудника и Термоелектране Угљевик, на челу са генералним директором, господином Чедом Стојановићем који су као, и претходних година, својим прилог припремили славску трпезу љубави.

Храм Светог Александра Невског подигнут је за потребе руских војника стационираних у Угљевику у оквиру мировне мисије у БиХ, након рата 1992-1995. године.

Послије њиховог одласка на Косово 1999. године, богомоља је, по указу руског патријарха Алексеја II, припала Епархији зворничко-тузланској.

Светитељ, ком је посвећен манастир, поштован је међу свим православним народима словенског поријекла, а цркве посвећене Невском налазе се у Русији, Украјини, Бугарској, Србији и у Републици Српској.

СВЕТИ АЛЕКСАНДАР НЕВСКИ МАНАСТИР СВЕТОГ АЛЕКСАНДРА НЕВСКОГ ХРАМОВНА СЛАВА УГЉЕВИК АКАДЕМИЈА