ДЕРВЕНТА: ПРЕОБРАЖЕЊЕ У НОВОМ НАСЕЉУ

Фото: Никола Кулага
Свијетли празник Преображења Господњег прослављен свечано је прослављен у дервентском Новом Насељу.

Прослава празника започела је вечерњим богослужењем уз присуство великог броја вјерника и свештенства.

На дан празника служено је празнично јутрење и у наставку Света литургија.

Службама је началствовао отац Симеон (Обреновић) игуман манастира Доња Бишња, а поред њега су служили и протојереј - ставрофор Жељко Теофиловић, парох први бродски; протојереј Бојан Митрић, парох у Босанском Петровцу; протонамјесник Синиша Максимовић, парох прве парохије при храму Преображења; протојереј Зоран Станић, причислен Преображењског храма; протонамјесник Алекса Куђељић, умировљени свештеник при храму Преображења; јереј Илија Тривић, парох осињски; јереј Борис Станић, свештеник при касарни ''Војвода Радомир Путник'' у Добоју и парох тешањски као и ђакон Драган Милојевић.

Уз учешће великог броја вјерника, након литије извршено је рeзање славског колача са кумом овогодишње славе г. Драганом Вулић из Дервенте а потом и благосиљање грожђа.

У празничној бесједи отац Симеон је истакао како су ученици Христови на гори Тавор имали искуство виђења божанске нетварне свјетлости. Нагласио је, такође је како смо ми на свакој литургији позвани да доживимо исто искуство у Светом тајни причешћа по литургијским ријечима видјехом свјет истиниј.

Након Свете литургије одржан је наступ фолклорне и пјевачке групе СКУД ''Дервента''.

Испред храма је постављено послужење које су припремали вјерници са чланицама Кола српских сестара из Дервенте.

Током трпезе љубави уручен је дар - фототипско издање рукописне књиге Мирослављево јеванђеље г. Пери Ђурићу великом добротвору нашег храма.

У организацији дервентског одбора СПКД ''Просвјета'', на чијем је челу протојереј - ставрофор Далибор Ђекић парох друге парохије при храму Преображења, у вечерњим часовима ораганизован је наступ етно групе "Браћа Теофиловићи". Велики број вјерника се још једном окупио на платоу испред храма и уживао у лијепом пјевању. Отац Далибор је нагласио да ће ово културно вече, под називом "Преображењско вече" бити организовано и наредних година.

Управа храма исказује захвалност свима који су помогли у организацији прославе храмовне славе.

протонамјесник Синиша Максимовић

Фото: Никола Кулага

ПРЕОБРАЖЕЊЕ ГОСПОДЊЕ ХРАМОВНА СЛАВА ДЕРВЕНТА ДЕРВЕНТА НОВО НАСЕЉЕ ХОР ЕТНО МУЗИКА БРАЋА ТЕОФИЛОВИЋИ