ПРЕСЛАВА У ПИЛИЦИ

На дан Светог пророка Илије, 02. августа, Црквена општина и парохија пиличка прославила је своју преславу  у спомен када је о овом великом празнику служена прва литургија на темељима Храма свете Петке.

Велику част својим доласком и саслуживањем надлежном свештгенику оцу Дарку Б. Перићу учинио је протојереј-ставрофор Теодор Станишић, парох роћевићки, који је, сада већ давне 1997. године, када је опслуживао парохију пиличку, подигао темеље постојећег храма.

Појање на Светој Литургији је водила попадија са дјечицом и протом Гавром Гајићем, свештеником у пензији.

Након Свете Литургије проповијед бројном окупљеном народу учинио је прото Теодор, а онда је обављено традиционално даривање Часног Крста, литија и икона, опход око храма и резање славског колача са  кумовима славља Стефаном, Бојаном и Анђелом Перић (дјецом Душана и Слађане Перић) из Пилице-Кула. Морамо поменути да је ово била и велика духовна радост и надлежном свештенику оцу Дарку, јер су Стефан, Бојан и Анђела били његови ученици вјеронауке.

Након најсветијег дјела славља уследила је и трпеза љубави - славски ручак, дар кумова славља.

Кумства за следећу годину прихватио се Стефан (Драган) Ристић, такође бивши ученик вјеронауке оца Дарка.

Уз родољубиве наше пјесме и  народне пјесме, уз дјечију радост и дружење и остали смо у весељу у порти Цркве дуго тога дана.

Овом приликом благодаримо свима који су молитвом и доласком у храм учествовали у овом духовном слављу, прилогом, поштовањем светиње храма и весељем увеличали нама и кумовима празник Светог пророка Илије, са надом и молитвом у срцу да нас увијек буде више, да се сложимо, умножимо и у дому и у вјери, и као народ Божији обожимо.

Протојереј Дарко Б. Перић,
привремени парох пилички