ЕТНО ГРУПА "ТРАГ" НАСТУПИЛА НА "СВЕТОИЛИНСКИМ ДАНИМА" У ГОРЊЕМ ЗАБРЂУ (ВИДЕО)

Етно група "Траг" из Бањалуке одржала је концерт у порти храма Светог пророка Илије у Горњем Забрђу у оквиру манифестације "Светоилински дани".

Старјешина храма Срђан Васиљевић рекао је новинарима да су "Светоилинске свечаности" традиција ове цркве која прославља 108 година од освештања.

Организатори манифестације су Црквена општина Горње Забрђе и Светосавска омладинска заједница из овог мјеста, а генерални покровитељ је општина Угљевик.
Осми „Светоилински дани у Горњем Забрђу", отпочели су, у петак, 30. јула Акатистом светом пророку Илији.

Након акатиста услиједила је духовна трибина, у којој су, свештеници Никола Горановић, парох гаревачки и Александар Мирковић, парох бијељински говорили на теме вјере и покајања. Желимо истаћи, да се у овој духовној вечери, живо осјетило да је Христос (Ријеч Божија) био међу нама, и да вјерујемо да ће се многе душекорисне поуке урезати у срцима нашим после датих духовних разговора.

Другог дана свечаности, након вечерњег богослужења, које је служио о. Душко Танацковић услиједио је концерт етно групе „Траг" из Бања Луке.

Концерту су претходиле двије пјесме хора ''Теодул'' из Горњег Забрђа и читање дијела бесједе светог Јустина Ћелијског о светом пророку Илији, од стране Иване Бабић из Угљевика.

Бројна публика у Горњем Забрђу могла је уживати у предивним извођењима етно пјесама Балкана, као и руским пјесмама, а посебну драж вечери приредила је чланица групе ''Траг'', Хилда Хрекес, православна Сиријка, отпјевавши пјесму ''Русе косе цуро имаш" на сиријском и српском језику.

Заједно са бројним вјерницима, концерту је присуствовао и начелник општине Угљевик Василије Перић који је истакао да свечаности у порти храма окупљају народ и чува вјеру, традицију и обичаје.

"Наши преци били су мудри када су прије више од једног вијека саградили овај храм и посветили га Светом пророку Илији", подсјетио је Перић.

У навечерје празника светог пророка Илије свештеник Срђан Васиљевић уз саслужење ђакона Младена Јовића служио је празнично бденије.

На сам дан храмовне славе у Горњем Забрђу, свету Литургију служили су свештеници: Бранислав Рађен, Живан Голубовић и Срђан Васиљевић. Литургији је присуствовао велики број вјерника, од којих је знатан дио приступио Светим Тајнама.

Након Литургије услиједио је трократни опход око храма, резање славског колача и славски ручак.

СВЕТИ ПРОРОК ИЛИЈА СВЕТОИЛИНСКИ ДАНИ ГОРЊЕ ЗАБРЂЕ НАЧЕЛНИК ВАСИЛИЈЕ ПЕРИЋ ЕТНО ГРУПА ТРАГ