БРЧКО: ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА РАДОВА ШКОЛЕ ЦРКВЕНИХ УМЈЕТНОСТИ "НЕБЕСКА ЦАРИЦА"

Изложба радова Школе црквених умјетности "Небеска царица" из Брчког отворена је Парохијском дому Храма Успења Пресвете Богородице у брчанском насељу Српска Варош.

На синоћњем отварању изложбе уручене су дипломе за пет свршених иконописаца друге генерације ове школе.

Предсједник школе Дијана Јовановић рекла је новинарима да је кроз ову школу, која постоји 10 година, прошло око 200 ученика, те да су из ње изашле двије генерације иконописаца.

Јовановићева је истакла да се у школи учи иконописање и калиграфија, да обука траје три године и да се са сваким учеником ради индивидуално.

"Због различитих периода у иконописању, одлучили смо да се посветимо само Византији, а то укључује и калиграфију", појаснила је Јовановићева.

Она је напоменула да Школа "Небеска царица" има добру сарадњу са сестринском школом "Одигитрија" из Бијељине.

Протојереј-ставрофор Жељко Матић рекао је да живимо у времену у којем је рукопис у кризи, па основци и средњошколци имају прилику да у овој школи надограде свој рукопис и буду достојни предака који су писали ћирилицом.

"За нас је велика ствар да имамо жив рад у оквиру своје црквене општине", додао је Матић.

Иконописац друге генерације ове школе Далиборка Живковић рекла је да кроз рад, труд и сликање икона слави Господа и све његове светитеље, те да је то посебан осјећај.

Изложба, на којој је изложено 30 радова ученика друге генерације Школе "Небеска царица", има продајни карактер.

Биће отворена до понедјељка, 28. децембра, од 9.00 до 12.00 часова и од 17.00 до 19.00 часова.

(СРНА)

ИЗЛОЖБА ИКОНОПИС НЕБЕСКА ЦАРИЦА БРЧКО