ОТКРИВЕН И ОСВЕЋЕН СПОМЕНИК У ПОРТИ УГЉЕВИЧКОГ ХРАМА У НАСЕЉУ СЈЕВЕР

У порти храма Светих врачева Козме и Дамјана у угљевичкој мјесној заједници Сјевер откривен је и освећен споменик за 34 погинула борца Војске Републике Српске из Старог Угљевика и ове мјесне заједнице.

Фото: Младен Василић

Овај споменик изграђен је у Старом Угљевику, у порти храма Свете Петке Параскеве, а пренесен је у насеље Сјевер уз подршку општине Угљевик, због ширења површинског копа Рудника "Угљевик".

Чин освећења служили су архијерејски намјесник угљевичко-јањски протојереј Александар Тешић, протојереј-ставрофор Мићо Пајкановић, протојереј-ставрофор Милан Топић, протојереј-ставрофор Душко Танацковић и протојереј Ведран Бардак.

Архијерејски намјесник угљевичко-јањски протојереј Александар Тешић окупљенима је пренио благослов Његовог преосвештенства епископа зворничко-тузланског г. Фотија поводом освећења споменика и изразио благодарност свима који су учествовали у постављењу споменика.

Тешић је  истакао је да овај споменик треба да буде опомена свима и да непрестано подсјећа на све оно што је српски народ проживио и доживио у претеклих неколико деценија.

"Ове див-јунаке никада да не заборавимо, а да будућим покољењима дамо све од себе да живе у миру, слози и љубави са свима", поручио је Тешић у бесједи.

Начелник општине Угљевик Василије Перић рекао је да ће се пред овим спомеником будуће генерације учити слободи и достојанству.

"На подручју општине Угљевик за опстанак српског народа и стварања Републике Српске своје животе дао је 301 борац Војске Републике Српске", рекао је Перић који је и замјеник предсједника Епархијског управног одбора Епархије зворничко-тузланске.

Он је додао да је овај споменик пренесен из Старог Угљевика, гдје земљиште експроприсано усљед ширења површинског копа Рудника "Угљевик".

"Са ових простора, а посебно Старог Угљевика, Богутовог Села, Сарија због ширења рудника исељавају се не само домаћинства, него и гробља, црква. Зато је веома важно да природна богатства остану у служби домаћег становништва", навео је Перић.

Предсједник Борачке организације Угљевик Јован Маринковић захвалио је Епископу Фотију јер је дао благослов да се споменик постави у порти овог храма.

"Пред овим спомеником ћемо се окупљати, свијеће палити, помињати имена људи који су уписани на њему, а њиховим породицама да служи као мала утјеха да се помоле за њихове душе", рекао је Маринковић.

Породице погинулих, представници општине Угљевик, локалне борачке организације и саборци положили су цвијеће на спомен-обиљежје.

Текст и фото: Младен Василић

ОСВЕЋЕЊЕ СПОМЕНИК СТРАДАЊЕ СРБА УГЉЕВИК ВАСИЛИЈЕ ПЕРИЋ