Богојављење свечано прослављено у парохији сочаничкој

Бог се јави!  Ваистину се јави!

"Уђите у храм на Богојављење када се врши "велико водоосвећење, послушајте пажљиво ријечи молитава које се читају и пјесама које се пјевају, пажљиво посматрајте обред и осјетићете да се ту ради не о некаквом древном чину, већ о нечему што и данас као и прије двије хиљаде година говори о нашем животу, нашој жеђи, о нашој вјечној и неуништивој чежњи за очишћењем, поновним рођењем, обновљењем...“
A. Шмеман
                Богојављење је празник када Српска Православна Црква и њени вјерници прослављају  догађај крштења Господа Исуса Христа, руком светог Јована Крститеља, на ријеци Јордану, који су православни Срби парохије сочаничке  на посебно свечан литургијски начин прославили. Свету Литургију у храму светог Вазнесења Господњег у Великој Сочаници служио је надлежни свештеник протојереј-ставрофор Славољуб Тривић,  који је у својој проповиједи вјерном народу  између осталог рекао:  „Крштењем Господа на ријеци Јордану свијету се објавила она тајна која се у Старом Завјету наглашавала, Тајна Божанске Свете Тројице, када Господ отпочиње своју Спасоносну науку љубави.“
                По завршетку Свете Литургије обављен је трократни опход око светог храма, а након литије и Велико Богојављенско освећење воде. Потом је вјерни народ уз древни Богојављенски поздрав: "Бог се јави – Ваистину се јави!“ узимао Свету Воду и носио кућама, гдје се током читаве године она чува и употребљава као светиња и лијек. Освећена вода  на  празник Богојављења је и символ освећења читаве твари и залог Васкрсења.
„Јавио си се данас Васељени Господе и свјетлост Твоја обасја нас који Ти пјевамо: Дошао си и јавио се Свјетлости Неприступна“
Из Кондака
протојереј- ставрофор Славољуб И. Тривић