Бадње вече у парохији сочаничкој

"Јавио се Син Божији свијету када људима није могао помоћи нико осим Њега. Зато су Га поздравили добродошлицом и анђели и људи, и сиромашни пастири и богати цареви, и мудраци са Истока."
    Бадње вече као и дочек једног од најрадоснијих хришћанског празника – Рођењa Господа и Спаса нашега Исуса Христа свечано је прослављено у храмовима, портама и светосавским домовима парохије сочаничке (Велика Сочаница, Мала Сочаница и Мишинци) уз присуство великог броја вјерног народа.
    По дугогодишњем обичају, кроз засеоке је вожен бадњак који је касније довезен пред свети храм, освећен и спаљен. Након освећења бадњег дрвета вјерни народ је одламао мале гране и носио их својим домовима као благослов.
    У својој бесједи прота Славољуб  рекао је  вјерном народу своје парохије: "Христос се роди! Христос Миротворац – да би Он донио мир Божији у срца наша. Ваистину, Христос се роди, да све људе препороди. А ми простиримо душе наше под ноге Његове као сламу, да би нас похођењем Својим помиловао и опростио нам погрешења наша, јер Господ је љубав, празнична је порука свима нама за времена која долазе“.
    Након вечерњих Богослужења, која је служио надлежни свештеник протојереј– ставрофор Славољуб Тривић, вјерни народ је уз ватромет и  послужење у светосавским домовима код светих храмова, радујући се  пјесмама,  најављивао долазак најрадоснијег празника свих хришћана-Рођења Христовог.
    У портама поменутих светих храмова после вечерњег богослужења и трократног опхода око светих храмова обављено је освећење и паљење бадњака као и традиционално пијукање наше наде, радости, будућности-наше дјеце. Многобројни вјерници, а међу њима посебно су дјеца својим уснама, славила  дочек Рођења нашег Спаситеља. Прослава је пропраћена весељем, док су  вјерници послужени у портама и светосавским домовима куваним вином, ракијом и соком.
    После вечерњег богослужења прота Славољуб је помазао вјерујући народ уљем са гроба светог Нектарија Егинскога.

„ Твојим Рођењем Христе Боже, засија свијету свјетлост Богопознања...“