СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ ЛОВНИЦА

У недељу 12. по Педесетници, када наша света Црква прославља свете мученике Адријана и Наталију, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је свету архијерејску Литургију у манастиру Ловница.

Његовом Преосвештенству саслуживали су јеромонах Јован (Радић), протонамјесник Милош Зекановић, парох зворнички и протођакон Богдан Стјепановић.

На Литургијском сабрању присуствовао је велики број вјерника из свих крајева, а неки од њих су путовали и више сати да би присуствовали Литургији под сводовима ловничке обитељи.

У поучној бесједи Владика Фотије је, између осталог, поучио народ ријечима: ''Часни оци, високопреподобна игуманијо, драга браћо и сестре! У данашњој јеванђелској причи смо чули како је богатом човеку тешко ући у Царство небеско, јер га богатство везује за овај свет, а апостоли су све напустили и ходили за Христом који је постао сво њихово богатство.

По данашњој причи можемо да видимо и шта јесте монаштво. У овом манастиру су живеле генерације монаштва које су тежиле Царству небеском и које су све оставиле да би Христа задобиле. Оставиле су богатство и своје најближе да би у манастиру стицале духовне дарове благодати Духа Светог.

Са друге стране, они људи који су остали у свету треба да се боре да их богатство овог света не пороби и да их не одвоји, не само од Христа, него и уопште од вере и благочестивог живота.

Након богослужбеног дијела, услиједила је трпеза љубави за све присутне поклонике.

Вископреподобна мати, игуманија, Јована захвалила се Његовом Преосвештенству на Архипастирској љубави коју показује према Ловничкој обитељи.

МАНАСТИР ЛОВНИЦА