60 ГОДИНА ОД ОСВЕЋЕЊА ХРАМА У ВРАЊАКУ (ВИДЕО)

Духовна радост и духовно весеље испунило је Врањак, 27/14. јула о.г. поводом прославе 60 година  од великог освећења Храма светога великомученика Георгија (1959.), те пошто је  поменути храм генерално обновљен, обављен је свети чин малог освећења.

У присуству бројног вијерног народа, изасланик Епископа зворничко-тузланског Господина Фотија, протојереј-ставрофор Драган Ћирковић , архијерејски намјесник брчански, уз саслужење више свештеника је обавио свети чин послије кога је служена света Литургија.

За кумове храма, овог великог јубилеја, проглашени су супружници господин Миливоје и госпођа Видосава Митровић из Врањака а за кума крста Милорад (Неде) Јоксимовић из Врањака.

По завршетку трокатног опхода око светога храма-Литије, вијерном народу се у пригодној проповиједи обратио епископски изасланик те уручио епископске грамате-похвалнице: Црквено-општинском управном одбору, гос. Новаку Илићу из Врањака, кумовима храма гос. Миливоју и гођ. Видосави Митровић, протојереју-ставрофору Богдану Тодићу, пензионисаном свештенику, гођ. Јелкани Гојковић из Врањака, гођ. Ружи Видаковић из Врањака и гос. Драгану Симићу из Врањака.

Народни гуслар је испред храма увеличао свечаност српском- народном пјесмом а затим је услиједило народно коло око храма Божијег.

Приликом трпезе љубави, коју су с љубављу припремили мјештани врањачке парохије, присутнима се обратио надлежни свештеник протојереј-ставрофор Слободан Тошић ријечима:

Изасланиче Епископа зворничко-тузланскога Господина Фотија, часни оци-браћо свештеници, поштовани кумови, драги гости, браћо и сестре!

Испуњени духовном радошћу и духовним весељем налазимо се овдје, поводом 60 година од освећења Саборног храма светога великомученика Георгија у Врањаку те малог освећења храма.

То није први пут да је у Врањаку постојао храм Божији на овоме мјесту, постојао је раније стари храм-брвнара, као и низ вијекова раније (XIII в.) на Ђеришту.

Колики је био изазов градити нови храм крајем педесетих година прошлог вијека ми данас тешко да можемо и замислити. Народна изрека каже “на муци се познају јунаци“ тако и тадашњи градитељи, мјештани Врањака, Врањачке Требаве , Бабешнице имали су ВЈЕРУ у Бога, НАДУ да ће саградити храм и ЉУБАВ према својој светој Цркви те ни тешко вријеме није их могло поколебати да чине Богу угодно дјело. Храм је потом обликовао нашу народну душу овога краја, Богом надахнуту, вјером освештану, национално свјесну, борбом прекаљену, неустрашиву, жилаву и увјек гладну царства Божијега и Његове правде.

Угледајући се на претке, вијерни народ ове парохије, је у последње двије деценије садрадио још два храма, који су посвећени Покрову Пресвете Богородице и Преносу моштију светог првомученика и архиђакона Стефана.

Мало освећење храма, Светог великомученика Георгија које је данас обављено, пошто је храм обновљен , није просто једна церемонија. Оно је призивање Светог Духа да се и надаље у њему Богу молимо, да се у њему крштавамо и вјенчавамо, да се у њему причешћујемо и исповиједамо, да у њему наше умрле сроднике молитвено помињемо. Он је потребан и неопходан да се око њега окупљамо и учвршћујемо братске везе и љубав.

Радост свих нас се умножава чињеницом да, налазећи се овдје, прослављамо и 800 година од самосталности наше свете Српске Православне Цркве , те 100 година (1919.г.) од почетка саборовања-зборовања на Дугој Њиви, а које започео свештеномученик Саво Божић у спомен на Требавско-посавску буну (1878.г.)

Нека је Богу слава и хвала што нас је обрадовао овом великом радошћу. Нека је слава и хвала Светом великомученику Георгију, заштитнику овога храма и парохије.

Велика захвалност и признање припада вијерном народу Врањака, Врањачке Требаве,Бабешнице, те људи
ма добре воље на прилозима за обнову и украшавање храма.

Свим поменутим и непоменутим, знаним и незнаним који су допринијели обнови ,нека Небески Дародавац врати уздарје у свом благослову и благодати.

Топло захваљујемо Његовом Преосвештенству Епископу зворничко-тузланском Господину Фотију и високопречасном протојереју-ставрофору Драгану Ћирковићу, епископском изасланику, на учешћу у овој нашој великој свечаности, на молитвама и помоћи. Благодаримо о. Недељку Анђелићу на труду и учешћу у чину освећења као и осталим браћи сештеницима. Остаћемо вјечно захвални кумовима на чину освећења храма те куму на чину освећења крста.

Хвала  и вама свима браћо и сестре који сте данас овдје дошли и почастили нас вашим присуством и придружили се нашим молитвама. Нека  вам свима Бог узврати добром и нека вас заштити молитвама Светога Георгија.
                                                                                                                                                                                                свештеник Слободан Тошић