ТЕСЛИЋ: ВИДОВДАНСКА АКАДЕМИЈА (ВИДЕО)

„Надање је наше закопано
на Косову у једну гробницу“.
Петар П. Његош

Овогодишња Видовданска академија у Теслићу одржана је по благослову Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског Господина Фотија, а у организацији парохија теслићких, Мисијског фонда Епархије зворничко-тузланске, Светосавске омладинске заједнице и  Српског просвјетног и културног друштва „Просвјета“ Теслић.

Академија је била само наставак духовног окрепљења и сабрања, које је отпочело читањем акатиста код моштију Светог великомученика кнеза Лазара у храму Пресвете Тројице. Мошти у наш храм су донесене из манастира Светог оца Николе на Озрену, благословом игумана манастира архимандрита Гаврила (Стевановића).

Aкадемија је својим духовно – културним програмом имала за циљ да, са једне стране, покаже наше лазаревско опредјељење – Васкрслог Христа као једину вриједну Истину за коју се умире овдје на земљи, у нади и вјери на вјечно пребивалиште у нерукотвореном дому Његовом, и са друге стране,  да се актуелни проблем Косова прикаже као проблем свакога од нас појединачно.

На ово ће нас, најбоље, подсјетити ријечи академика Матије Бећковића:

''Јерусалим је једини град, а остало су мјеста и Косово је једино поље, а остало су пољане. Косовска битка је једина битка која траје вековима, а остало су туче, а Косово поље је највећи  врх наше вере и наше културе. Србин је онај кога се Косово тиче, али Косово није само на том простору и на земљи, него је и на небу и свуда где има српског народа“.

Поводом празника Видовдана, Мисијски фонд Епархије зворничко-тузланске и актив вјероучитеља архијерејског намјесништва Теслићког расписали су конкурс за најбољи литерарни и ликовни рад, а најбољи радови су награђени у завршном дијелу академије.

Косово и Видовдан су били и остају наше опредјељење за Царство Божије, наша молитва пред Господом и  наш свједок живе вјере. Чекамо Васкрсење мртвих и Васкрсење нашег Косова, за живот будућег вијека. Амин!

Вјероучитељ Александар Митровић

ВИДОВДАН АКАТИСТ МОШТИ ТЕСЛИЋ МАНАСТИР ОЗРЕН АРХИМАНДРИТ ГАВРИЛО