КРСНА СЛАВА МЈЕСНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ ИЛИЋКА - БРЧКО

У недјељу 04.06.2023.године, у насељу Илићка у Брчком, прослављена је крсна слава Mјесне заједнице - Силазак Светог Духа на апостоле.

Прослава је започела свечаном славском Литијом која је прошла улицама Илићке, а настављена је ломљењем и благосиљањем славског хљеба, те свечаном трпезом љубави за све присутне.

Обнова традиционалне литије кроз насеље Илићка, има изузетну важност за заједницу и православни народ у Брчком. Литија, као духовна поворка која се креће кроз улице насеља, има дугу традицију у нашем народу и представља израз вјере и духовности. Њен повратак у Илићку заједницу симболише обнову веза с нашим духовним наслијеђем и наглашава важност очувања традиције у савременом контексту.

Празник Силаска Светог Духа на апостоле, који је и крсна слава мјесне заједнице Илићка-Брчко, има посебан значај за православне вјернике. Овај празник обиљежава силазак Светог Духа на апостоле након Христовог вазнесења, чиме се суштински означава, рођење Цркве те почетак ширења хришћанства и духовног препорода.

Свечаној литији су присуствовали бројни вјерници и свештенство, али и истакнути представници локалне власти, Предсједник Скупштине Брчко дистрикта, господин Синиша Милић, као и представници законодавне и извршне власти Дистрикта.Они су својим присуством показали подршку Цркви и изразили заједништво са мјесном заједницом Илићка. Овај гест наглашава важност сарадње између Цркве и Државе у промовисању духовних вриједности и заједничког напретка.

Након освећења славског хљеба, испред Црквене општине Илићка, пригодним ријечима, присутнима се обратио, протојереј-ставрофор Александар Рељић, поздравивши све присутне и честитајући им крсну славу.

СИЛАЗАК СВЕТОГ ДУХА НА АПОСТОЛЕ ДУХОВИ ПЕДЕСЕТНИЦА ХРАМОВНА СЛАВА БРЧКО ИЛИЋКА