Теслић: ДАНИ СЈЕЋАЊА НА СТРАДАЊЕ СРБА

У оквиру Дана сјећања на страдање Срба у 20. вијеку у школи ЈУ СШ „Никола Тесла“ у Теслићу, 19. априла т.г. одржано је предавање о страдању Влајићких мученика.

Догађај је одржан у организацији проф. Јелен Рељић, предметног професора српског језика и ученика IV2 – техничари електронике, а у сарадњи са Архијерејским намјесником теслићким протојерејом-ставрофором Миладином Вуковићем и вјероучитељем ђаконом Александом Митровићем.

У свом излагању о. Миладин је објаснио појам мученика у литургијском животу Цркве и исповједању вјере за Христа, те страдање и мучеништво Срба у 20. вијеку, са акцентом на мученике Епархије зворничко-тузланске и Влајићке мученике.

Након тога, ученици подијељени у пет група су приказали свој истраживачки рад о страдању Срба у 20. вијеку, логорима смрти и злочином над Србима у селу Влајићи 1943. године. По завршетку са ученицима се разговарало о овој теми, са јасном јеванђелском поруком: опростити морамо, заборавити не смијемо. Предавању је присуствовао и педагог школе Ведрана Малетић.

У оквиру часа из вјеронауке, ученици су у порти храма Пресвете Тројице посјетили макету куће Николе Долића, у којој су страдали Влајићки мученици и детаљније се упознали са овим догађајем.

Благодарни смо смо свима који су се трудили око овог доброг дјела, а ми уђосмо у труд њихов, сјећајући се оних који посташе со земљи и свјетлост свијету (Мт. 5:13), заједно са њима чекајући Васкрсење мртвих и живот будућег вијека.

ђакон Александар Митровић

СТРАДАЊЕ СРБА ПРОГОН СРБА ФАШИЗАМ ДРУГИ СВЈЕТСКИ РАТ ТЕСЛИЋ ВЛАЈИЋИ ВЈЕРОНАУКА