Епископ Фотије: СИМЕОН НЕМАЊА - СВЕТИ ВЛАДАР

Фото: Епархија зворничко-тузланска
У Недељу праштања, када молитвено прослављамо светог Симеона Мироточивог, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је свету архијерејску Литургију у Катедралном храму Успења Пресвете Богородице у Тузли.

Данас наша света Црква празнује великог српског средњевековног владара који је тридесет година управљао Србијом  и направио од ње моћну државу на Балкану – светог Симеона Мироточивог. У исто време он је био човек вере, поста и молитве, једном речју - човек Цркве. Пред крај живота се замонашио и заједно са својим сином, Светим Савом откупио Манастир Хиландар који је и данас наша духовна лична карта. Свети Стефан Немања - Симеон Мироточиви је показатељ да је могуће бити владар светога живота, истакао је владика Фотије у својој данашњој бесједи у Тузли.

Данас су и бијеле покладе, а иако је падао снијег то није спријечило вјерни народ на челу са својим свештеницима да дођу и дочекају свог Архијереја.

По уласку у храм, уз торженствено певање појаца из Храма Светог Саве на Врачару, отпочело је данашње молитвено сабрање.

Преосвећеном Епископу Фотију је саслуживало више свештеника и свештеномонаха из наше епархије, али и из сусједне Епархије бањалучке који су данас били наши драги гости.

После заамвоне молитве, Преосвећени Владика је освештао кивоте у којима ће да стоје честице моштију светог Луке Кримског, Некатарија Егинског и Матроне Московске, светитеља који су уједно и преславе овог храма.

Након свете Литургије сви присутни су прешли у Епархијски двор гдје је уприличена изложба фотографија прошлогодишње посјете Његове Светости Патријарха српског Г.Г. Порфирија овом светом храму.

Након изложбе чланови рецитаторске школе у склопу СПКД ''Просвјета'' из Тузле рецитовали су неколико пјесмица великана српског пјесништва. Након њих је етно група ''Аманет'', одржала мањи концерт у част данашњег дана, а у славу Божију.

Као продужетак данашњег молитвеног сабрања уприличена је трпеза љубави за све присутне. Током трпезе протојереј-ставрофор Милош Тришић је у име братства тузланског храма, уручио епископску панагију са иконом Распећа Христовог на дар епископу Фотију.

Прото Милоше је рекао да без Распећа нема ни Васкрсења, те да у данима Часног поста који нас чекају сви истрајемо цитиравши том приликом Преосвећеног владику Фотија и његове ријечи ''да након овог Часног поста, сви будемо бољи него што смо били на почетку''. Напослетку се захвалио владики Фотију за посјету, а посебно се захвалио на свему што Преосвећни ради за православни народ у Тузли, за сваку посјету која их кријепи и сваку ријеч подршке која им значи у овим тешким временима, поготово сада кад су мањина у свом граду.

ВАСКРШЊИ ПОСТ ПРИПРЕМНЕ НЕДЈЕЉЕ НЕДЕЉА СИРОПУСНА ПРАШТАЊА СВЕТИ СИМЕОН МИРОТОЧИВИ ТУЗЛА