ПРОСЛАВА СВЕТОГ САВЕ У ДОБОЈУ

Сав српски род православни ових дана прославља највећег рођеног из српског рода просветитеља и утемељивача Српске православне цркве Светог Саву. Тако је било и у Добоју гдје је свечано прослављен од Бога даровани нам пастир и учитељ светитељ Сава.

Празновање је почело уочи празника вечерњим богослужењем у Храму светих апостола Петра и Павла које је предводио протојереј-ставрофор Драгиша Симић уз ђакона Владу Мојевића. Послије отпјеваног тропара богоносном оцу нашем Сави услиједило је освећење славског жита и колача које су припремили чланови Светосавске омладинске заједнице из Добоја. Свештеници су са вјероучитељима основних и средњих школа из Добоја преломили славски колач.

Ученици Медицинске школе дали су допринос благољепију прослави празника оца нашега Саве . Они су још једном показали да прича о Светом Сави је најдужа прича коју прича српски народ, а та прича не стари нити се умара и све што причамо само су њена поглавља. Овим путем захваљујемо се директорици Медицинске школе Милени Дамјановић, као и Мири Станишев, професору српског језика и књижевности у чијој режији је изведен драмски приказ.

Након вечерњег богослужења услиједила је трпеза љубави коју су припремили овогодишњи кумови.

Божанствену Литургију на дан српског светитеља и просветитеља Саве служио је протојереј-ставрофор Драгиша Симић, те умировљени свештеник протојереј-ставрофор Радован Грујић и ђакон Владо Мојевић. Пригодном бесједом присутнима се обратио отац  Драгиша истичући значај добронадежног пред Господом заступника Светога Саве као мјере, примјера и узора за Српску православну цркву њена духовна чада.

Освећен је славски колач и славско жито које су припремиле кумови славе Драган и Јелена Стојановић.

Затим су најмлађи светосавци рецитовали пјесмице Светоме Сави и за то су награђени пригодним поклонима.

Свештеници добојских парохија потом су обишли све основне и средње школе у Добоју које прослављају овог највећег српског наставника и просветитеља Светог Саву.

ђакон
Владо Мојевић