МАНАСТИР ЛОВНИЦА: Епископ Фотије богослужио поводом славе капеле

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Његово Преосвештество епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је данас свету архијерејску Литургију поводом празника свете мученице Анастасије Римљанке којој је посвећена капела у конаку Манастира Ловница.

Честитајући данашња славу манастирске капеле, свету мученицу Анастасију Римљанку која је пострадала у 3. веку по Христовом рођењу владика Фотије је истакао да је у то време свако ко се изјашњавао као хришћанин у Римској империји, био на овај или онај начин мученик за Христа.

Хришћани су извођени пред световне судове и ретко ко да није осуђен на смрт. Тако је и страдала у мукама и света Анастасија. Кад су је извели на губилиште она је исповедила своју еру речима: 'Сто пута сам спремна да страдам за Христа, не само једанпут.' Ми који живимо данас нисмо спремни ни да помислимо на такав корак, а камоли да га учинимо.Ова света ловничка обитељ је посвећена светом великомученику Георгију који је такође пострадао мученичком смрћу.

Вера даје снагу ономе ко живи у близини Божјој и тад му ништа више није потребно, наставио је своју бесједу Епископ Фотије ријечима светог Порфирија Кавсокаливита, савременог светогорског старца - 'Онај ко је са Богом он је са Њим и на небесима, са десне стране Бога Оца тамо где је Христос. Он је и на крају свемира. Он је у свакој људској души. Он је са светима и са анђелима.' Зато многи светитељи нису имали потребе да иду од села до села тражећи светиње, како то данас чини верски туризам. Зашто? Па зато што свето имамо у својој цркви или манастиру на својој светој Литургији.

Описујући лепоту Манастира Ловница Преосвећени владика је замолио да се сви заједно трудимо да сачувамо наше светиње и да будемо и ми ктитори и приложници, као наши славни преци.

Владика се нарочито осврнуо на бригу о нашој омладини којој се нуди шаренило које је пролазно и које вене као покошена трава. Потребно је да се трудимо задобијању божанске лепоте коју видимо у фрескама овог манастира. То је лепота која траје вековима. Христолика лепота.

Још једном, честитајући славу Преосвећени владика је замолио високопреподобну мати игуманију Јовану да нас држи у својим молитвама, а преподобнамученица Анастасија да штити, чува и укрепљује ову свету обитељ.

Епископу су данас саслуживали протојереј- ставрофор Видоје Лукић, архијерејски намјесник зворнички, протојереј Бојан Гојковић, парох шековићки и протођакон Немања Спасојевић.

Пјевницу су водили свештеници и сестринство, а сестре Горана и Зорана Самарџић из Брањева су отпјевале пјесму Од огњених језика рођена по тексту нашег владике Фотија.

На крају Литургије пререзан је славски колач и освећено славско жито. Кум славе је г. Ненад Живковић из Брчког са породицом. Ово је куму Ненаду четврто кумство на дан славе капеле а јавио се да кумује и догодине.

СВЕТА АНАСТАСИЈА РИМЉАНКА ХРАМОВНА СЛАВА МАНАСТИР ЛОВНИЦА