ШАМАЦ: СЛАВУ МИТРОВДАН ОБИЉЕЖИЛИ ХРАМ, ОПШТИНА И БОРАЧКА ОРГАНИЗАЦИЈА

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је данас свету архијерејску Литургију у храму светог великомученика Димитрија у Шамцу, а Митровдан су као крсну славу прославили овај храм, Општинска управа и шамачка Борачка организација.

Владику Фотија, у име братства и вјерног народа, дочекао је протојереј-ставрофор Миодраг Стевановић, предавши крст и изговоривши топле ријечи добродошлице.

Преосвећеном Епископу су саслуживали протојереј-ставрофор Миодраг Стевановић, парох шамачки; протојереј-ставрофор Вујадин Станишић, парох доњобрезички; протојереј-ставрофор Драган Јездић, парох брчански; протонамјесник Ненад Јеремић, парох гаревачки и кум данашње храмовне славе те протођакон Немања Спасојевић, епархијски ђакон као и ђакон Немања Јокић, ђакон при овом светом храму, а све уз молитвено учешће протојереја Ненада Тојића, архијерејског намјесника шамачког.

Владика Фотије је у обраћању рекао да Срби прослављају своје празнике уз трпезу љубави, те указао да је обиљежавање крсне славе древна традиција коју имају само православни Срби и ниједан други православни народ.

"То треба да чувамо и то нас је заиста спасило од много чега", истакао је владика Фотије.

Данас је посебно лијепо било видјети ученике шамачких школа који су дошли са својим вјероучитељем, ђаконом Милорадом Пантићем, да присуствују светој Литургији и причесте се.

Архијерејском похвалницом данас је истакнут и награђен господин Лазар Микић из Шамца, за помоћ у обнови храма светог Димитрија.

Са овогодишњим кумом протонамјесником Ненадом Јеремићем, владика Фотије је најприје освештао славске дарове, а затим и сломио славски колач у славу и част великомученика солунског, светог Димитрија.

Након ломљења славског колача положени су вијенци на централном споменику на Тргу на којем су урезана имена 440 погинулих бораца Друге посавске бригаде, од којих су 362 била са шамачког подручја.

Начелник општине Ђорђе Милићевић честитао је славу Борачкој организацији, свештенству храма и становницима локалне заједнице, истакавши да свети Димитрије свих ових година чува општину Шамац.

Предсједник шамачке Борачке организације Радован Зорановић пожелио је да Митровдан ове године донесе све најбоље борачкој популацији која је створила Републику Српску, уз наду да ће у неком наредном периоду и положај бораца бити бољи.

У наставку је организована трпеза љубави за све присутне у организацији општине Шамац и Борачке организације, током које је Епископу Фотију уручена панагија, дар ЦО Шамац и општине Шамац на дуго молитвено сјећање.

СВЕТИ ВЕЛИКОМУЧЕНИК ДИМИТРИЈЕ ХРАМОВНА СЛАВА ШАМАЦ НАЧЕЛНИК ЂОРЂЕ МИЛИЋЕВИЋ